Na dzień dzisiejszy ten przepis jest martwy – powiedział o legitymacjach OSP Wiesław Leśniakiewicz. Niestety przepis okazał się dość kosztowny.
Przypomnijmy, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dodało do ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej nowelizację ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Jedną ze zmian jest wyrzucenie do kosza artykułu dotyczącego legitymacji dla strażaków-ochotników.
W rozmowie z Polską Agencją Prasową do sprawy odniósł się wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz. Zwrócił on uwagę, że ustawa o ochotniczych strażach pożarnych obowiązuje już trzeci rok.
Przez ten czas nie udało się wydać ochotnikom ani jednej legitymacji. Nie zbudowano jeszcze systemu dystrybucji tych legitymacji. W związku z powyższym na dzień dzisiejszy ten przepis jest martwy – mówił.
Przepis martwy a jednak Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej przygotowywała się do wdrożenia legitymacji, również po wygranych wyborach parlamentarnych i zmianach kadrowych w KG PSP i MSWiA. Zostało również przygotowane i wdrożono rozporządzenie dotyczące legitymacji OSP.
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej od 2022 roku przeprowadziła osiem postępowań przetargowych dotyczących legitymacji OSP, ostatni w maju 2024 roku. Dotyczyły one dostawy blankietów, drukarek, skanerów, programatorów i różnych licencji.
Pięć postępowań przetargowych zakończono wyborem najkorzystniejszej oferty, ich łączna wartość to dokładnie 1 979 171 zł brutto.