Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynął wniosek ws. rekrutacji dla strażaków w służbie kandydackiej w SGSP. Kandydat musi do 31 maja mieć ukończone 18 lat.
Problemem jest wymóg, że kandydat musi mieć ukończone 18 lat do 31 maja. Według osoby skarżącej różnicowanie dostępu do kształcenia na państwowej uczelni obywatelom jest dyskryminacją, przy czym kryterium różnicującym jest miesiąc urodzenia
Absolwenci liceów ogólnokształcących, którzy przystąpili w tym roku do egzaminu maturalnego – a urodzili się po 1 czerwca 2005 r. – są odrzucani już na etapie elektronicznego zgłoszenia. A część z nich ukończy 18. rok życia przed ogłoszeniem wyników rekrutacji oraz przed rozpoczęciem roku akademickiego 1 października 2023 r.
W związku z taką sytuacją Rzecznik Praw Obywatelskich napisał do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Analizując przedstawiony problem należy stwierdzić, że przepisy art. 28 i art.112 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (tekst jedn. – Dz.U.z 2022 r., poz. 1969 z późn. zm.), stanowią, że osoby pełniące służbę w PSP, jak i ubiegające się o przyjęcie do służby kandydackiej w PSP muszą korzystać z pełni praw publicznych. W niniejszej sytuacji pojawia się jednak zagadnienie zasadności wymogu ustawowego, że „osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby kandydackiej w PSP musi korzystać z pełni praw publicznych, a wniosek o przyjęcie na studia stanowi równocześnie wniosek o przyjęcie do służby w PSP”. Jest ono istotne także i z tego względu, że służby mundurowe, w tym i Państwowa Straż Pożarna, mają braki kadrowe oraz problemy z naborem kandydatów do pełnienia służby. Tym czasem uregulowania takie powodują, że osoby zdecydowane na studia magisterskie dla strażaków w służbie kandydackiej w Szkole Głównej Służby Pożarniczej zmuszone są- 3 -do rocznej przerwy w rekrutacji do tej placówki edukacyjnej. Problem ten może także wynikać z braku spójności, względnie niedostosowania pragmatyk służbowych do mających wiele lat wcześniej reform edukacji i obniżenia wieku obowiązku szkolnego. Brak w tym zakresie kompatybilności regulacji dotyczących rekrutacji na studia magisterskie dla strażaków w służbie kandydackiej w Szkole Głównej Służby Pożarniczej powoduje negatywne skutki prawne dla części absolwentów liceów ogólnokształcących – napisał Rzecznik.
Do tematu wrócimy!