Moduł CBRN-DET ‘POZNAŃ’ jest jednym z czterech tego typu modułów będących w zasobach Państwowej Straży Pożarnej.
Moduł przeznaczony jest do wykrywania skażeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych oraz pobierania próbek. Funkcjonuje na bazie wydzielonych sił i środków z komend PSP województwa wielkopolskiego, trzonem jest Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego ‘POZNAŃ-6.
W skład modułu wchodzą:
Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu
220[P]92 – SLRR Toyota Land Cruiser
220[P]99 – SDł Renault D12
Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 6 w Poznaniu
306[P]21 – Średni samochód ratowniczo – gaśniczy GBA-Rt 2,5/16 Mercedes Atego.
306[P]43 – Ciężki samochód ratownictwa technicznego Renault Kerax.
Na wyposażeniu znajduje się żuraw hydrauliczny o udźwigu 6 ton, wyciągarkę o uciągu 13,3 t, generator prądotwórczy, zestawy narzędzi hydraulicznych, pilarki, sprzęt burzący, sprzęt pomiarowy itp.
306[P]60 – Ciężki samochód ratownictwa chemicznego Mercedes-Benz Actros 2651.
Zabudowa została podzielona na podzielono na trzy części: segment przelotowy ze schowkami sprzętowymi, przedział załogi i przedział sprzętowy z windą załadowczą. Na wyposażeniu znajdują się m.in. wózki sprzętowe, wózek paletowy, szafa narzędziowa, generator prądu, maszt oświetleniowy, kompresor i sprzęt zgodny ze standardem wyposażenia dla SCRch zatwierdzonym przez Komendanta Głównego PSP.
306[P]61 – Samochód ratownictwa chemicznego – mobilne laboratorium rozpoznania chemicznego NBC Renault Midlum. Posiada sprzęt do wykrywania, monitoringu i eliminacji zagrożeń chemicznych, biologicznych i radiacyjnych.
306[P]63 – Ciężki samochód ratownictwa chemicznego DECON Scania G410. Przeznaczony jest do dekontaminacji przy zagrożeniach CBRNE.
306[P]91 – Lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy Ford Ranger.
306[P]96 – Lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy Mercedes X250d. Przystosowany jest do przewozu robota IBIS i przenośnego urządzenia RTG.
Łódź ratownicza
BRAK ZDJĘCIA
Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza w Ostrowie Wielkopolskim
531[P]43 – Średni ratownictwa technicznego Scania P370.
Posiada on żuraw o maksymalnym udźwigu 1000 kilogramów przy maksymalnym wysięgu, wyciągarkę o napędzie hydraulicznym, generator prądu, agregat prądotwórczy, trzy zestawy narzędzi hydraulicznych firmy Lukas, podpory stabilizacyjne, poduszki pneumatyczne, zestaw pilarek, zestaw PSP-R1, defibrylator, zestaw ratownictwa wysokościowego, platforma ratownicza, wentylator, drabiny, kamera termowizyjna itp.
Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza w Turku
621[P]82 – SLKw Volkswagen Crafter
621[P]83 – SCKn Iveco Trakker
621[P]K1 – Kontener sanitarny
621[P]K2 – Kontener kwatermistrzowski
Rezerwą modułu jest między innymi lekki samochód kwatermistrzowski z JRG 7 Poznań, SCKn z kontenerem kwatermistrzowskim z JRG 8 Poznań, samochód ratownictwa chemicznego Iveco z JRG Leszno oraz lekki samochód ratownictwa chemicznego Mercedes i przyczepa towarowa z JRG 1 Piła.