Na przełomie lipca i sierpnia firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne zrealizowała zamówienie Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku na dostawę nowych ciężkich samochodów ratownictwa technicznego.
W ubiegłym roku Podlaska Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej działając w imieniu innych Komend Wojewódzkich PSP przeprowadziła postępowanie przetargowe, którego przedmiotem była dostawa siedmiu ciężkich samochodów ratownictwa technicznego do usuwania skutków kolizji drogowych. Przetarg wygrała firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne.
Na przełomie lipca i sierpnia bielska firma zrealizowała zamówienie PSP i dostarczyła wszystkie wozy.
Pod ich zabudowę posłużyło czteroosiowe podwozie Renault K520 z napędem 8×4. Za kabiną na ramie pośredniej umieszczony został obrotowy wysięgnik teleskopowy tzw. rotator Boniface 1060S o maksymalnych wysięgu 11,3 m i maksymalnym udźwigu 54,4 t, maksymalny kąt pracy to 60 stopni. Dodatkowo z tyłu pojazdu znajduje się ramię holownicze SDU4 wyprodukowane przez firmę Miller Industries, jego siła holująca wynosi 40 000 kg.
Za odpowiednią stabilizację pojazdu podczas pracy wysięgnika odpowiadają cztery rozkładane i rozsuwane hydraulicznie podpory
Samochód posiada siedem wciągarek hydraulicznych: jedną główną Sepson o uciągu 30 ton, dwie główne Boniface DP 50 o uciągu 22 727 kg, dwie pomocnicze Boniface DP 22 o uciągu 10 000 kg i dwie pomocnicze zamontowane na podporach o uciągu 12 000 kg.
Operator może sterować wszystkimi urządzeniami za pomocą pulpitu sterowniczego znajdującego się w tylnej skrytce po prawej stronie i zdalnie.
W skład wyposażenia Renault wchodzi następujący sprzęt: zawiesia łańcuchowe, pasowe i stalowe, szekle do pracy z wciągarkami, uchwyty do urządzenia holującego, walizka z kluczami nasadowymi, młoty 6 i 10 kg, siekierka, łopata, miotła, flary, gaśnica, skrzynka narzędziowa, wkrętarka akumulatorowa, szlifierka akumulatorowa, lampa typu PELI, pasy transportowe, przedłużacze elektryczne, lekkie hełmy, latarki, radiotelefony, urządzenie do zdalnego rozruchu awaryjnego, zestaw ratownictwa medycznego R1 itp.
W ramach zamówienia Państwowa Straż Pożarna kupiła siedem takich pojazdów za kwotę 25 158 420 zł brutto, co daje 3 594 060 zł za jeden samochód. Trafiły one do Komend Miejskich Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, Łodzi, Rzeszowie, Białymstoku, Dąbrowie Górniczej, Poznaniu i Komendy Powiatowej PSP w Pyrzycach.
Zakup jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu ‚Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV’.