Mamy czwartek, a to oznacza, że pora na prezentację kolejnej jednostki OSP. W tym tygodniu zajrzymy na południe kraju, do Małopolski. W regionie Tarnowskim, w gminie Skrzyszów zlokalizowana jest jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynwałdzie. Poznajmy bliżej ich działalność, historię i nie tylko.
Szynwałd to urokliwa miejscowość położona w malowniczej części Polski. Znana głównie ze swojego historycznego dziedzictwa i pięknej przyrody, Szynwałd przyciąga zarówno turystów poszukujących spokoju, jak i miłośników aktywnego wypoczynku. Otoczona lasami i pagórkami, oferuje liczne szlaki turystyczne idealne dla pieszych i rowerzystów. Charakterystycznymi punktami są tu również zabytkowe kościoły oraz tradycyjne, wiejskie zabudowania, które ukazują bogatą historię i kulturę tego regionu. Szynwałd to doskonałe miejsce dla tych, którzy pragną oderwać się od zgiełku miasta i cieszyć się spokojem natury.
Jednostka OSP Szynwałd została założona w 1887 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii Szynwałd ks. prałata Aleksandra Siemieńskiego. Jak podają źródła, pierwszym sprzętem na wyposażeniu jednostki były trzy sikawki oraz kilka dębowych beczek, którymi dostarczano wodę. Syrenę w chwili pożaru zastępował dzwon kościelny. Strażacy nie mieli jeszcze swojego miejsca, dlatego sprzęt był przechowywany w różnych częściach miejscowości tak, aby usprawnić drogę dotarcia do pożaru.
Podczas II Wojny Światowej działalność straży pożarnej jak w większości miejsc w Polsce była ograniczona. Druhowie pełnili dyżury przy kancelarii sołtysa w charakterze gońców, wielu z nich zostało wtedy zmobilizowanych do udziału w działaniach wojennych. Po wojnie nowy komendant jednostki, Józef Iwan reaktywował jednostkę. W 1952 roku OSP Szynwałd otrzymała pierwszą motopompę. Strażacy nadal nie mieli swojego miejsca, dlatego pozyskany sprzęt ulokowano w budynku starego domu, w którym mieszkał gospodarz jednostki druh Jan Szczęch. Z czasem przybywało sprzętu, a ubywało miejsca. Druhowie wydzielili jedno niewielkie pomieszczenie w podworskich stajniach, które zaadoptowali na remizę.
W 1972 roku powołano Komitet Budowy Domu Strażaka oraz zakupiono działkę pod budowę remizy. W kolejnym roku rozpoczęto budowę strażnicy. Na czas trwania budowy sprzęt został przeniesiony do jednego z garaży Kółka Rolniczego, na którego dachu umieszczono syrenę. Następnym krokiem w rozwoju jednostki była budowa wieży przeznaczonej do suszenia węży w 1989 roku. W 2001 roku wykonano fundamenty pod kolejną rozbudowę budynku remizy. Kolejno w 2012 roku przeprowadzony został generalny remont garażu, wykończono świetlicę, rok później odbył się gruntowy remont sali tanecznej oraz pomieszczeń sanitarnych. W budynku remizy oprócz części bojowej oraz pomieszczeń druhów znajdują się dwie sale; taneczna i jadalniana przy których zlokalizowana jest dobrze wyposażona kuchnia, pokój gościnny oraz lokale z przeznaczeniem handlowo-usługowym.
Już w 1961 roku z własnych funduszy druhowie kupili pierwszy samochód – DODGE 3/4, który służył strażakom aż do 1972 roku. Decyzją Wojewódzkiego Komendanta Straży Pożarnych w Krakowie wycofano samochód, a druhowie wyjeżdżali do pożarów konno lub własnymi maszynami rolniczymi. W 1983 jednostka dzięki uprzejmości Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Tarnowie pozyskała samochód pożarniczy GBM Star 266, który został w 2020 roku wyremontowany do wersji Star 266 Man, dzięki czemu samochód służy strażakom z Szynwałdu aż do dziś.
31 października 2013 roku druhowie przywitali w jednostce nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy IVECO EUROCARGO którego zakup został sfinansowany z pozyskanych dotacji. Kolejnym pozyskanym przez jednostkę samochodem był Renault Master, który również przekazał Zakład Karny w Tarnowie w 2016 roku.
28 sierpnia 1992 roku strażacy z OSP Szynwałd na mocy decyzji Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa zostali włączeni w skład kompani pożarniczej z rejonu tarnowskiego do akcji gaszenia pożarów w Kuźni Raciborskiej. Druhowie wrócili do domu po czterech dniach działań.
Ochotnicza Straż Pożarna w Szynwałdzie 30 grudnia 2011 roku, decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Strażacy z Szynwałdu są dysponowani średnio 30 razy w roku do różnego typu zdarzeń. Ze względu na górzysty teren oraz duże zalesienie, aby móc dotrzeć na miejsce zdarzenia w zimie niezbędne jest założenie łańcuchów na koła samochodu gaśniczego. W obszarze działań jednostki znajduje się także zbiornik wodny „Korzeń”.
Sprzęt i wyposażenie jednostki
Aktualnie jednostka dysponuje dwoma średnimi samochodami GBARt Iveco 2,5/27 oraz GBA Star 266 2,7/20. Na wyposażeniu jednostki jest także Renault Master. W samochodach znajduje się standardowe wyposażenie takie jak: aparaty OUO, torba medyczna PSP-R1, kamera termowizyjna, detektor gazów, sprzęt hydrauliczny Weber, drabiny, pilarki, trójnóg ratowniczy wraz ze sprzętem ratownictwa wysokościowego, poduszki pneumatyczne, wentylator i wiele innych. W ubiegłym roku zarząd OSP Szynwałd sfinalizował zakup trójfazowego agregatu prądotwórczego, na chwilę obecną jest to jedyny taki agregat w całym powiecie Tarnowskim. Sprzęt został sfinansowany z pozyskanych dotacji.
Strażacy z OSP Szynwałd
Jednostka liczy 86 członków w tym 62 czynnych, 17 honorowych oraz 7 wspierających. Pierwsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w OSP Szynwałd ślubowała na sztandar 9 maja 1993 roku podczas uroczystego jubileuszu 105-lecia powstania jednostki. Przez wiele lat idea młodzieżowej drużyny w jednostce rozwijała się. Aktualnie w MDP OSP Szynwałd działa 27 członków, 20 chłopców oraz 7 dziewcząt. Młodzież bierze udział między innymi w zawodach sportowo-pożarniczych, zawodach halowych oraz Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy o Pożarnictwie. Obecnym opiekunem drużyny jest prezes jednostki Daniel Kusek, wspólnie z pozostałymi strażakami dbają o poszerzanie wiedzy i umiejętności wśród młodzieży poprzez organizowanie zbiórek szkoleniowych, wyjazdy edukacyjno-szkoleniowe oraz angażowanie członków MDP w wydarzenia kulturalne. Najmłodsi druhowie w miarę swoich możliwości pomagają starszym strażakom w obowiązkach.
Chociaż pierwsze wzmianki dotyczące kobiet w jednostce sięgają aż 1969 roku, to 30 stycznia 2002 roku oficjalnie została powołana Żeńska Drużyna Pożarnicza. Pielęgnując tradycję kobiety nadal tworzą drużynę; biorą czynny udział w akcjach ratowniczo gaśniczych, włączają się w życie jednostki oraz startują w zawodach sportowo – pożarniczych. Drużyna liczy 15 kobiet i jest jedyną żeńską drużyną w gminie Skrzyszów.
Strażacy z jednostki są zawsze chętni do podejmowania nowych wyzwań. Regularnie w jednostce przeprowadzane są zbiórki szkoleniowe a w miarę możliwości organizowane są różnego rodzaju ćwiczenia. Ostatnie jakie współorganizowała jednostka były przeprowadzane wspólnie z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej na zbiorniku wodnym „Korzeń”. Druhowie poza obowiązkami wynikającymi z obejmowanych funkcji oraz utrzymaniem gotowości bojowej biorą udział w różnych akcjach społecznych, startują w zawodach sportowych, uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych w regionie. Strażacy dbają o dobrą atmosferę w jednostce, organizują czas przeznaczony na integracje i zabawę. Raz w roku, przeważnie w sezonie letnim planują wspólną, jednodniową wycieczkę w ten sposób druhowie zacieśniają więzy, ale także ciekawie spędzają czas.
Od 2014 roku drużyna z OSP Szynwałd brała udział w zawodach sportowo-pożarniczych w Hniezdnem na Słowacji. Druhowie w ten sposób chcą podtrzymać koleżeńskie stosunki z zaprzyjaźnioną jednostką. Kolejną „tradycją” podtrzymywaną w jednostce jest start w Ogólnopolskich Mistrzostwach Strażaków OSP w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie. Druhowie biorą także udział; w zawodach sportowo-pożarniczych, zabezpieczeniach imprez masowych, Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków na Jasną Górę, projekcie „Jestem mały, wiem więcej” a także wielu innych wydarzeniach w roku.
Strażacy tworzą także drużynę piłkarską i w sezonie letnim startują w rozgrywkach Amatorskiej Ligii Orlikowej Gminy Skrzyszów. Na początku 2022 roku w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie strażacy zaangażowali się w pomoc na rzecz uchodźców. Oprócz zbiórki darów i najpotrzebniejszych rzeczy druhowie gościli w remizie kilka potrzebujących rodzin z Ukrainy.
Jakie są najbliższe plany strażaków?
Prezes jednostki druh Daniel Kusek zdradził, że w tym roku planowany jest zakup quada. Będzie to możliwe dzięki pozyskanym funduszom z wielu dofinansowań. Jednak sprawa jest jeszcze w toku. Dziękujemy druhom za otwartość i zapraszamy na fanpage jednostki OSP KSRG Szynwałd.