Luty to kolejny miesiąc, który został zdominowany przez zmiany kadrowe w Państwowej Straży Pożarnej. Co się jeszcze wydarzyło? Sprawdź!
1. Nowi zastępcy, komendanci i dyrektor
Szef MSWiA dokonał kolejnych zmian w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej. Powołał m.in. Józefa Galicę i Grzegorza Szyszko na Zastępców Komendanta Głównego PSP, obaj wrócili z emerytury, na której byli od 2016 roku.
Stanowiska stracili również komendanci wojewódzcy w Rzeszowie, Opolu czy Łodzi, a w Olsztynie, Gdańsku i we Wrocławiu powołano nowych komendantów. Również Akademia Pożarnicza ma nowego Rektora-Komendanta, został nim bryg. Tomasz Klimczak.
Z kolei Premier odwołał Szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa nadbryg. Marka Kubiaka, zastąpił go Zbigniew Muszyński związany z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
O wszystkich zmianach pisaliśmy na łamach portalu.
2. ‘Ogołocona służba’
Pozostawiono służbę ogołoconą z kadry oficerskiej, kierowniczej w Państwowej Straży Pożarnej. My to uzupełnimy, ale to jest psucie formacji – powiedział na posiedzeniu sejmowej komisji wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz.
Ponad 400 oficerów złożyło raporty odejścia ze służby. W tej grupie było 12 komendantów wojewódzkich, 33 zastępców komendantów wojewódzkich. W czterech komendach wojewódzkich odejście ze służby zgłosili i komendant, i jego zastępcy, którzy odchodzą teraz w styczniu i lutym. 102 komendantów powiatowych złożyło raporty odejścia ze służby, a na przykład w woj. wielkopolskim siedmiu nie ma nawet 20 lat służby – przekazał Leśniakiewicz. Dla porównania dodał, że wcześnie rocznie odchodziło około 100 oficerów.
3. Mniej pieniędzy na wozy
NFOŚiGW wraz z wojewódzkimi funduszami przekaże na zakup wozów dla jednostek OSP dotacje w wysokości 42,7 mln zł. To spore cięcie, dla porównania w ubiegłym roku było to aż 194 mln zł.
4. Aktualizacja zasad dla Stanowisk Kierowania PSP
Komendant Główny PSP zatwierdził zaktualizowane ‘Zasady postępowania służby dyżurnej stanowisk kierowania PSP, w przypadku otrzymania ostrzeżeń meteorologicznych lub hydrologicznych wydanych przez IMGW-PIB’.
5. Państwowa Straż Pożarna zamawia drabiny
W lutym ruszyło kilka przetargów na dostawę samochodów specjalnych z drabiną. W sumie jest ich 10, z czego trzy zamawia Wielkopolska KW PSP, po dwa zamawiają Komenda Wojewódzka PSP w Łodzi i Komenda Miejska PSP w Warszawie, a po jednej komendy wojewódzkiej PSP w Lublinie, Rzeszowie i Olsztynie.
6. Moduły HCP z certyfikatem
Pozytywnie zakończyła się recertyfikacja modułów pomp wysokiej wydajności (HCP), które tworzą siły i środki Państwowej Straży Pożarnej.
Komisja Europejska z dniem 29 stycznia br. zakończyła proces recertyfikacji modułów HCP, zarejestrowanych w Europejskiej Puli Ochrony Ludności (ECPP) jako PL/HCP/01 West oraz PL/HCP/02 South – przekazała Komenda Główna PSP. Certyfikat jest ważny do 2029 roku, później odbędzie się kolejna recertyfikacja.
7. Wypadek drabiny Rosenbauera w Chinach
Na terenie jednej z jednostek straży pożarnej w Hongkongu (Chiny) doszło do wypadku z udziałem drabiny mechanicznej firmy Rosenbauera. 56-metrowa drabina przy wysuwie bocznym runęła na ulicę i złamała się, nikomu nic się nie stało.
Pozostałe trzy drabiny tego typu wycofano z użytkowania do czasu wyjaśnienia sprawy.
8. Wykolejenie pociągu
W pobliżu miejscowości Grabowno Wielkie w województwie dolnośląskim wykoleiło się pięć cystern kolejowych, w których znajdowało się paliwo lotnicze. Jeden wagon przewrócił się na bok i doszło do wycieku, drugi wagon przechylił się i wymagał stabilizacji, pozostałe wypadły z torów całkowicie lub częściowo.