Przemysłowy MAN w służbie Zakładowej Straży Pożarnej Synthos  

Zakładowa Straż Pożarna Synthos SA dysponuje ciężkim przemysłowym samochodem ratowniczo – gaśniczym, jednym z kilku tego typu w kraju.

Firma Rosenbauer pod zabudowę wykorzystała czteroosiowe podwozie MAN TGS 41.480 8×4. Ma blisko 12 metrów długości, 2,5 m szerokości i 3,6 m wysokości.

Zabudowa to konstrukcja modułowa wykonana z płyt aluminiowych i stali węglowej, ma siedem skrytek sprzętowych w układzie 3+3+1, dach w formie podestu roboczego. Posiada dwa zbiorniki, na wodę o pojemności 4000 litrów i na środek pianotwórczy o pojemności 8000 litrów oraz agregat proszkowy Minimax ze zbiornikiem o pojemności 1000 kilogramów proszku. W tylnej części zabudowy umieszczona została autopompa odśrodkowa, jednozakresowa Rosenbauer R600 od wydajności 6200 litrów na minutę przy ciśnieniu 10 barów.

Wyróżniającym elementem pojazdu jest maszt gaśniczy Rosenbauer Stinger, wysokość robocza to 20 metrów, na jego końcu znajduje się działko wodno-pianowo-proszkowe RM65C o wydajności 6000 litrów na minutę w pozycji transportowej i 3800 l/min w pozycji rozłożonej, zasięg rzutu do 85-90 metrów. Stabilną pracę masztu zapewniają dwie hydrauliczne podpory.

Ponadto wóz dysponuje dwoma działkami wodno-pianowo-proszkowymi. Pierwsze RM60C, główne, znajduje się z tyłu zabudowy, jego wydajność to 6000 l/min i 20 kg/s proszku, drugie to działko zderzakowe RM15C o wydajności 1500 litrów na minutę.

Synthos SA jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Jest pierwszym w Europie producentem kauczuków syntetycznych oraz największym europejskim producentem polistyrenu do spieniania.

foto. Rosenbauer

Exit mobile version