Rozpoznawczy ‘chemik’ krakowskiej straży pożarnej

Od 2022 roku Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie dysponuje samochodem typu “MobiLab”.

“MobiLab” to ciężki samochód rozpoznania chemicznego, jeden z kilku w Państwowej Straży Pożarnej. Stanowi samodzielnie stanowisko pracy analitycznej, rozpoznania i koordynacji działań CBRNE.

foto. KM PSP Kraków

Firma Szczęśniak pod jego zabudowę pojazdu wykorzystała trzyosiowe podwozie Scania P370B6x2*4NB XT tylną osią skrętną. Jest napędzany silnikiem o mocy 370 koni mechanicznych, do przewozu strażaków służy dwuosobowa kabina.

foto. Kamil Kobylarczyk

Nadwozie to konstrukcja wykonana z materiałów odpornych na korozję, jest izolowana termicznie. Wnętrze zostało podzielone na dwa niezależne przedziały – roboczy i sprzętowy.

foto. Kamil Kobylarczyk

W przedziale roboczym są cztery miejsca siedzące dla grupy analitycznej, rozpoznania i koordynacji działań CBRN, ma ona do dyspozycji szereg sprzętu laboratoryjnego, pomiarowego i ratowniczego. Wydzielono miejsce do przygotowywania sprzętu, do pracy nad zebranymi próbkami i aneks kuchenny.

Przedział sprzętowy to szuflady i kuwety do przechowywania specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego podczas działań. W wydzielonym miejscu zamontowano spektrometr FTIR (podczerwień pasywna) typu Rapid. Dostęp do przedziału umożliwia podest roboczy o nośności 1500 kilogramów.

Pojazd dzięki swojemu wyposażeniu oraz dzięki umiejętnościom zespołu analitycznego JRG 6 jest w stanie pobrać próbki w każdym stanie skupienia tj. stałym, ciekłym, gazowym. Każda z tych próbek może zostać przebadana w celu poznania jej właściwości od 2 do 5 różnymi metodami badawczymi tj. metodą kolorymetrii, metodą spektrometrii FTIR, metodą spektrometrii Mas, Spektrometrii Ramana, metoda chromatografii gazowej ze spektrometrią mas – informuje krakowska straż pożarna.

foto. Kamil Kobylarczyk

Na co dzień samochód znajduje się w podziale bojowym Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 6 w Krakowie, wchodzi w skład Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego ‘KRAKÓW-6’.

foto. Grzegorz Fortuna
foto. krakow112.pl

Więcej o SGRChem-Eko KRAKÓW-6

Exit mobile version