Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza ‘JASTRZĘBIE-ZDRÓJ’ jest jedną z dwóch tego typu grup, które działają na terenie województwa śląskiego.
Grupa została powołana w 2008 roku i funkcjonuje na bazie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Jastrzębiu-Zdroju. Aktualnie liczy 64 członków, w dyspozycji posiada 5 psów ratowniczych o specjalności gruzowiskowej.
SGPR ‘JASTRZĘBIE-ZDRÓJ’ realizuje poziom gotowości operacyjnej A, B, C.
Ponadto dziewięciu ratowników wchodzi w skład grupy USAR Poland – przeznaczonej do działań poza granicami kraju.
Obszar chroniony poziomu A obejmuje miasta Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory i Bielsko-Biała oraz powiaty: raciborski, wodzisławski, rybnicki, mikołowski, pszczyński, bielski, cieszyński i żywiecki; w województwie opolskim powiaty: kędzierzyńsko-kozielski i głubczycki.
Obszar chroniony poziomu B obejmuje całe województwo śląskie; województwo opolskie BEZ powiatów: namysłowski, brzeski, nyski; w województwie łódzkim powiaty: radomszczański, pajęczański i wieluński; w województwie świętokrzyskim powiatu włoszczowski; w województwie małopolskim powiaty: miechowski, olkuski, chrzanowski, oświęcimski i wadowicki.
Obszar chroniony poziomu C obejmuje województwo śląskie BEZ miasta Częstochowa i powiatów: częstochowski i kłobucki; województwo opolskie BEZ powiatów: namysłowski, brzeski, nyski i kluczborski; w województwie małopolskim powiaty: miechowski, olkuski, chrzanowski, oświęcimski i wadowicki.
W skład grupy wchodzą:
471[S]91 – Lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy Toyota Hilux.
Na wyposażeniu posiada sprzęt lokalizacyjny – geofon i kamerę wziernikową, system kontroli stabilności uszkodzonych konstrukcji budowalnych działający w oparciu o tachimetr elektroniczny, narzędzie hydrauliczne typu kombi o napędzie ręcznym przeznaczone do pracy w ciasnych przestrzeniach, sprzęt ratownictwa wysokościowego (w tym trójnóg) oraz inny sprzęt pomocniczy.
471[S]43 – Ciężki samochód ratownictwa technicznego Scania P450.
Na wyposażeniu posiada żuraw hydrauliczny HMF 2130-K3 o udźwigu 1800 kilogramów przy wysięgu maksymalnym wynoszącym 10 metrów, wyciągarkę hydrauliczną Superwinch H30P ze sprzęgłem pneumatycznym o uciągu 13 610 kg, agregaty prądotwórcze, narzędzia hydrauliczne, poduszki pneumatyczne, sprzęt oświetleniowy, podest ratowniczy, kamerę termowizyjną, sprzęt burzący, elektronarzędzia, urządzenie do cięcia płomieniowego, zestaw ratownictwa medycznego, sprzęt OUO, piły i pilarki oraz inny sprzęt pomocniczy.
471[S]81 – Samochód specjalny – nośnik kontenerów Scania P450.
Wykorzystywany jest do transportu kontenera 471[S]K02.
471[S]K02 – Kontener do przewozu materiałów sypkich / elementów stabilizacyjnych.
Wykorzystywany do transportu sprzętu do stabilizacji wraz z osprzętem oraz asortymentu drewnianego, płyt do stabilizacji wykopów itp.
471[S]77 – Quad Arctic Cat 1000i + przyczepa do transportu noszy.
Możliwość montażu gąsienic zamiast kół, zestaw przewożony na przyczepie transportowej.
479[S]72 – Lekki samochód poszukiwawczo – ratowniczy Volkswagen Crafter.
Wykorzystywany do transportu strażaków i psów ratowniczych na miejsce akcji. Na wyposażeniu znajduje się system wspomagający organizację akcji poszukiwawczych w terenie otwartym, urządzenia GPS, sprzęt łączności, dodatkowo sprzęt lokalizacyjny i ratownictwa wysokościowego, agregat prądotwórczy oraz inny sprzęt pomocniczy.
479[S]P2 – Przyczepa ratownictwa technicznego.
Na wyposażeniu posiada sprzęt do stabilizacji wraz z osprzętem, asortyment drewniany, poduszki pneumatyczne oraz inny sprzęt pomocniczy.
Dziękujemy Komendzie Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju za okazaną pomoc w trakcie prac nad artykułem.