Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego ‘PIŁA 1’ jest jedną z pięciu tego typu grup w strukturach wielkopolskiej straży pożarnej.
Grupa funkcjonuje w oparciu o siły i środki Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Pile. Obecnie liczy ona 85 funkcjonariuszy.
SGRChem-Eko ‘PIŁA 1’ realizuje poziom gotowości operacyjnej A – zabezpieczenie chemiczne, B – rozpoznanie chemiczne.
Obszar chroniony poziomu gotowości A obejmuje powiaty: pilski, złotowski, czarnkowsko-trzcianecki, chodzieski; w województwie zachodniopomorskim powiaty: wałecki i drawski.
Obszar chroniony poziomu gotowości B obejmuje pilski, złotowski, czarnkowsko-trzcianecki i chodzieski; w województwie zachodniopomorskim powiaty: wałecki, szczecinecki i drawski; w województwie pomorskim powiaty: człuchowski i chojnicki; w województwie kujawsko-pomorskim powiaty: sępoleński i nakielski.
W skład grupy wchodzą:
551[P]22 – Średni samochód ratowniczo – gaśniczy Iveco Eurocargo.
Posiada zbiornik o pojemności 2500 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 250 litrów, autopompę o wydajności 1600 l/min, dwie linie szybkiego natarcia, armaturę wodno-pianową, przenośne działko wodno-pianowe, aparaty OUO, pilarki, motopompę, drabinę, przenośne zbiorniki wody itp.
551[P]43 – Ciężki samochód ratownictwa technicznego Scania P450.
Na wyposażeniu znajduje się m.in. żuraw hydrauliczny HMF 2130-K3 o udźwigu 1800 kilogramów przy wysięgu maksymalnym wynoszącym 10 metrów, wyciągarka hydrauliczna o uciągu 13 610 kg, trzy zestawy narzędzi hydraulicznych i nożyco-rozpieracz o napędzie akumulatorowym firmy LUKAS, zestaw podpór hydraulicznych do stabilizacji, poduszki pneumatyczne wysokociśnieniowe i niskociśnieniowe, generator prądu, przenośny agregat prądotwórczy, maszt oświetleniowy, maszt przenośny z najaśnicami, latarki, zestawy pilarek łańcuchowych i tarczowych, młoty udarowo-obrotowe, elektronarzędzia, zestaw narzędzi nieiskrzących, podręczny sprzęt burzący, zestaw PSP-R1, defibrylator, nosze podbierakowe i sanitarne składane, trzy kompletne aparaty powietrzne z butlą kompozytową, drabiny, platforma ratownicza, zestaw oznakowania miejsc działań, cztery belki drewniane, zestaw sprzętu pomiarowego, kamera termowizyjna itp.
551[P]60 Średni samochód ratownictwa chemicznego Iveco Eurocargo 160E32.
Wyposażenie: zestaw pomp chemicznych wraz z armaturą do przemieszczania cieczy ropopochodnych i żrących, pirometr i kamera termowizyjna, zestaw przyrządów detekcyjno-pomiarowych do wykrywania substancji niebezpiecznych,, agregat prądotwórczy, zestaw ratownictwa medycznego PSP R1, mobilna elektroniczna stacja meteorologiczna, przenośny zestaw lamp i reflektorów, zestaw sorbentów, dyspergentów i neutralizatorów, zestaw zbiorników do ograniczania rozlewów, chemoodporna odzież ochronna typ 1a i typ 3, zestaw sprzętu do wykonywania uszczelnień na instalacjach i zbiornikach magazynowych, sprzęt ochrony dróg oddechowych izolujący i filtrujący, zestaw narzędzi ślusarskich, namiot pneumatyczny i namiot stelażowy, kabina dekontaminacyjna.
551[P]61 – Lekki samochód ratownictwa chemicznego Mercedes Sprinter.
Wyposażony jest w sprzęt umożliwiający rozpoznanie i identyfikację substancji.
551[P]90 – Lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy Ford Ranger.
551-P2 – Przyczepa ratownictwa chemicznego Remork R350