Turecki LION w służbie. Pierwszy w Polsce

Lotniskowa Służba Ratowniczo – Gaśnicza Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury wzbogaciła się o nowy lotniskowy samochód ratowniczo – gaśniczy.

Port Lotniczy Olsztyn Mazury, w kodzie ICAO EPSY i Lotnisko Szymany, znajduje się w miejscowości Szymany, czyli ponad 50 kilometrów od stolicy Warmii i Mazur – Olsztyna. Posiada piątą kategorię ochrony przeciwpożarowej z możliwością zwiększenia do siódmej.

foto. Lotnisko Olsztyn-Mazury

W ostatnim czasie do LSRG trafił fabrycznie nowy ciężki lotniskowy samochód ratowniczo – gaśniczy LION wyprodukowany przez turecką firmę Volkan İtfaiye.

LION w wersji 6×6 ma 11,7 m długości, 3 m szerokości i 3,8 m wysokości. Został zabudowany na trzyosiowym podwoziu, jest napędzany silnikiem Scania DC16-087A o mocy 710 koni mechanicznych. Posiada automatyczną skrzynię biegów ZF-Ecolife, od zera do 80 kilometrów na godzinę rozpędzi się w maksymalnie 30 sekund.

Kabina przystosowana jest do przewozu czterech osób. Jest pokryta kompozytowym materiałem produkowanym technologią wtryskową. Poddana pasywacji i gruntowana uderzeniowo stalowa rama pokryta jest materiałem kompozytowym, zapewniając najlepszą odporność na korozję, izolację hałasową i od drgań.

foto. Lotnisko Olsztyn-Mazury

Zabudowa to konstrukcja modułowa, rama wykonana jest z aluminium, natomiast karoseria to panele kompozytowe. Z prawej i lewej strony znajdują się po trzy skrytki sprzętowe.  

LION dysponuje jednostopniową pompą odśrodkową VFPN 8000 to wydajności 9000 litrów na minutę przy ciśnieniu 10 bar z automatycznym systemem dodawania środka pianotwórczego.

foto. Lotnisko Olsztyn-Mazury

W środkowej części pojazdu znajduje się zbiornik wody o pojemności 12 500 litrów, jest z nim zintegrowany zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 1500 litrów.

Jest również zbiornik proszku gaśniczego o pojemności 250 kilogramów z proszkową linią szybkiego natarcia.

Pojazd posiada dwa działka. Działko dachowe wodno-pianowe Volkan WG9000 SE o wydajności do 3000 do 6000 litrów na minutę, zasięg rzutu wody to około 85 metrów, a piany 75 metrów. Działko zderzakowe wodno-pianowo-proszkowe Volkan WG 2000 SE o wydajności 2200 l/min i 8 kg/s proszku. Oba działka są sterowane z kabiny.

foto. Integra

Zakup samochodu został zrealizowany w ramach projektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Jeszcze w tym roku podobne LIONy pojawią się na lotnisku Katowice-Pyrzowice.

foto. Lotnisko Olsztyn-Mazury
Exit mobile version