Firma Kadimex jest oficjalnym przedstawicielem znanego na całym świecie producenta strażackiej odzieży ochronnej Ballyclare. W krótkim tekście chcieliśmy zaprezentować polskim strażakom, ubranie specjalne nowej generacji. Ubranie jest zgodne z opisem przedmiotu zamówienia zatwierdzonym przez Komendanta Głównego PSP i posiada już świadectwo dopuszczenia CNBOP PIB.
Nasze nowe ubranie ochronne, zgodnie z Rozporządzeniem MSWiA z dnia 18 maja 2018 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie umundurowania strażaków PSP (Dz.U. 2018 poz. 982) „składa się z kurtki, spodni i kurtki lekkiej”. Zatem kompletny zestaw kurtki i spodni, zgodny z tym rozporządzeniem, wykonany jest według wymagań normy PN-EN 469 a kurtka letnia zgodnie z normą PN-EN 15614.
Produkt daje wiele możliwości nie tylko w kwestii ochrony ale przede wszystkim ergonomii użytkowania. Charakteryzuje się niezwykłą trwałością oraz wytrzymałością podczas procesu intensywnego użytkowania i niezbędnej higieny użytkowej oraz konserwacji. Posiada wszelkie walory i spełnia wszystkie wymagania jakie stawia się nowoczesnym środkom ochrony indywidualnej tego typu na całym świecie.
Kompletny zestaw ubrania Xenonn PL, jak każde ubranie spełniające normę PN-EN 469 ma budowę warstwową, z tym że w naszym modelu zastosowaliśmy dwuwarstwową podszewkę z dodatkową warstwą termoizolacyjną. To rozwiązanie zapewnia lepsze parametry ochrony termicznej a także daje poczucie lekkości i komfortu noszenia. Materiał wierzchni to wysokiej jakosci material na bazie wlokien DuPont, Nomex® NXT.
Całe ubranie oznakowane jest wysokiej jakości taśmami odblaskowymi, które są perforowane, co umożliwia „oddychanie” i przepływ powietrza w miejscu ich przyszycia. Taśmy ( których układ jest zgodny z OPZ) łączone są z materiałem wierzchnim podwójnym ściegiem nici. Taśmy zapewniają widzialność strażaka ze wszystkich stron, w tym także z góry. Ich producentem są renomowane firmy takie jak 3M i Orafol.
Jako jeden z nielicznych producentów poddaliśmy nasze nowe ubranie próbie opisanej w załączniku E do normy PN-EN 469 potocznie zwanej „Thermoman”. Jest to metoda badawcza w której warunki laboratoryjne są najbardziej zbliżone do warunków rzeczywistych. Pozwala to ocenić skuteczność wyrobów odzieżowych lub zestawów odzieży ochronnej wystawionych na krótkotrwałe (8 s) oddziaływanie ognia. Wyniki badań naszego ubrania dobrze obrazuje poniższy wykres. Warto podkreślić, że test został przeprowadzany w jednym z najbardziej renomowanych na świecie laboratoriów jakim jest instytut BTTG w Manchester.
Ubranie Xenon pl poddaliśmy też przyspieszonemu procesowi „starzenia” poprzez wykonanie 50 prań w jednostce ratowniczej (warunki najbardziej zbliżone do realnych), czyli ilości jaką przewiduje się standardowo na 10 letni okres użytkowania. Dodatkowo suszenie odbywało się w „pełnym słońcu”, co zdecydowanie przyspieszało starzenie się materiału wierzchniego. Jak wygląda nasze ubranie po tak intensywnej „eksploatacji”? Możecie zobaczyć sami.
Jeszcze jedna bardzo ważna uwaga. Model tego ubrania daje możliwość pełnej kontroli jego funkcji użytkowych i ewentualnego serwisu. Gwarantują to otwory rewizyjne wewnątrz kurtki i spodni. Dają one wgląd do stanu membrany oraz ułatwiają wykonanie napraw jeśli zajdzie taka potrzeba. Godnym podkreślenia jest także fakt, że producent posiada autoryzowany serwis w Polsce, dzięki czemu ewentualne naprawy użytkowe są szybkie i tańsze niż u konkurencji.
Kurtka – zestawu zgodnego z PN-EN 469
Kurtka ubrania Xenon pl zapewnia swobodę ruchów i maksymalny komfort przy zachowaniu minimalnego ciężaru. Jej krój zaprojektowano inspirując się linią odzieży sportowej klasy premium, gdzie elastyczność i ergonomia ruchów jest wymogiem podstawowym. Poprzez zastosowanie odpowiedniego kroju zapewniono pełny ruch obrotowy ramienia, aby umożliwić jego podniesienie bez podnoszenia całej kurtki.
Długość kurtki jest dostosowana do wysokości spodni, co zapewnia wystarczającą zakładkę w czasie wykonywania wszystkich ruchów łącznie z głębokim pochyleniem i klęczeniem. Kolejnym atutem wpływającym na ergonomię ruchu są wyprofilowane łokcie. Rękaw dopasowuje sie krojem do ramienia co zapewnione jest przez 3-krotne cięcia we wszystkich warstwach ubrania. Na łokciach dodatkowo wykonano wzmocnienia z materiału „kevlarowego”, z ognioodporną powłoką silikonowo-karbonową o strukturze antypoślizgowej (zdjęcie 2). Rękaw jest dopasowany do kształtu oraz rozmiaru dłoni poprzez elastyczny ściągacz. Szerokość mankietów jest regulowana za pomocą rzepów. W części naramiennej kurtki oraz w obrębie łopatek wmontowano dyskretne wkładki amortyzujące nacisk przy noszeniu aparatu powietrznego butlowego (APB). Kurtka posiada także wzmocnienia na barkach do lepszej ochrony przed tarciem materiału wierzchniego pasami APB czy też nasiąkaniem cieczami np. z szybko zwijanych odcinków węży tłocznych.
Kołnierz kurtki jest wyprofilowany i podwyższony w formie stójki. Chroni krtań i zapinany jest z przodu na taśmę typu „rzep” umożliwiającą dopasowanie. Zamek oczywiście jednogłowicowy wykonaniu antypanicznym. Jest celowo nie „doszyty” do końca kurtki, przez co jego zapinanie jest instynktowne a zapięcie umożliwia komfortowe siedzenie, klęczenie czy też wchodzenie po drabinie.
Cechą charakterystyczną naszej kurki jest samozamykająca się, szeroka plisa chroniąca zamek, wyposażona w miejscach najczęstszego pochwytu (okolice kieszeni „napoleońskiej” i kołnierza) we wzmocnienia. Niezwykle ważnym elementem ergonomii użytkowania kurtki jest wewnętrzna plisa osłaniająca zamek od środka i uniemożliwiająca kontakt suwaka z ciałem ratownika.
Dolna część kurtki posiada wysoką na 100 mm, wykonaną z odpornego mechanicznie neoprenowego laminatu, warstwę zabezpieczającą przed podsiąkaniem wody a także lamówką wykluczającą strzępienie materiału wierzchniego.
W lewej górnej części kurtki jest kieszeń mieszkowa, która przystosowana jest do noszenia różnych modeli radiostacji a powyżej jest pochwyt do zamocowania gruszki głośnika. Dodatkowo są dwa takie pochwyty (dla prawo i leworęcznych strażaków) umiejscowione na bokach kołnierza kurtki. W górnej części powyżej taśmy ostrzegawczej, na prawej piersi, znajduje się kieszeń wpuszczana, zapinana zamkiem błyskawicznym i kryta patką. Poniżej taśmy ostrzegawczej naszywka z tkaniny zewnętrznej z metalowymi uchwytami oraz obejma z tkaniny zewnętrznej, zapinana na taśmę typu „rzep” np. do mocowania latarki, rękawic itp.
Kurtka posiada dwie obszerne kieszenie dolne, kryte patkami i zapinane taśmą typu rzep. W każdej z nich umieszczony jest karabińczyk o dużym prześwicie i konstrukcji umożliwiającej obsługę w rękawicy strażackiej oraz pętla do mocowania drobnego wyposażenia.
Kieszenie te przystosowane są też do transportowania w nich kominiarki, pętli alpinistycznej czy innych podręcznych akcesoriów ratowniczych. Ważnym szczegółem konstrukcyjnym kieszeni jest ich umieszczone pod warstwą membrany co chroni noszone w nich przedmioty przed wilgocią.
Patki wszystkich kieszeni posiadają system ułatwiający do nich dostęp bez zdejmowania rękawic. Unikatowym rozwiązaniem jest wszycie w kurtkę dwóch kieszeni „napoleońskich”, z których jedna jest zapinana zamkiem błyskawicznym.
W przedniej części kurtki wykonane są także otwory, kryte patką do wyprowadzenia pętli ratowniczej lub innego środka ochrony indywidualnej chroniącego przed upadkiem z wysokości. W tylnej części, pod warstwą zewnętrzną znajduje się tunel do stabilnego zamontowania pętli ratowniczej lub innego środka ochrony indywidualnej chroniącego przed upadkiem z wysokości.
Spodnie – zestawu zgodnego z PN-EN 469
Budowa spodni tak samo jak kurtki jest warstwowa. Na poszczególne warstwy składa się Nomex® NXT. – jako tkanina wierzchnia, membrana PTFE z warstwą termoizolacyjną i dwuwarstwowa podszewka. Szelki wykonane są z materiału wierzchniego, wypełnionego pianką, która dodatkowo amortyzuje nacisk APB. Dzięki swojej konstrukcji (w formie karczku) szelki nie przesuwają się i nie zsuwają z ramion przy wykonywaniu jakichkolwiek czynności.
Szelki mają też wysokiej jakości szerokie ściągane gumy i poliamidowe klamry regulacyjne, analogiczne do stosowanych w APB.
Szelki z tyłu i z przodu są przymocowane do spodni zatrzaskami i mogą być bez problemu odczepione podczas procesu prania i konserwacji. Mogą być one łatwo wymienione bez konieczności wymiany całych spodni w przypadku gdy szerokie gumy po paru latach użytkowania zużyją się.
Spodnie są obszerne, z tyłu wyższe, przez co bardzo dobrze chronią nerki a z boku mają regulację obwodu pasa. Na uwagę zasługuje ergonomiczny krój, szczególnie w części kolan, gdzie znowu są trzy kliny gwarantujące komfort ruchu. W obszarze kolan mamy jak w kurtce dodatkowe wewnętrzne wkłady amortyzujące dopasowujące się do kształtu kolana i wzmocnienia przed przecięciem z Kevlaru i powloką antypoślizgową.
Dodatkowo firma wyposaża swoje spodnie w dodatkowe wkłady kolanowe, wmontowywane w specjalne, zamykane na „rzep” kieszenie wewnątrz nogawek. W bardzo ciekawy sposób rozwiązano konstrukcję rozporka, który zamykany jest na solidny suwak i rzep oraz wyposażony w pełni odchylaną plisę zewnętrzną i wewnętrzną.
Nogawki są szerokie i proste przez co umożliwiają swobodne zakładanie na cholewkę buta. Szerokość nogawek regulowana jest za pomocą rzepów.
Dolna krawędź spodni posiada wysoką na 225 mm warstwę zabezpieczającą przed podsiąkaniem wody i jest wykończona lamówką, która chroni przed strzępieniem. Od strony wewnętrznej nogawki również posiadają wzmocnienia, które chronią je w miejscu najbardziej narażonym na przecieranie.
Tylna krawędź spodni jest krótsza od przedniej zapobiegając przydeptywaniu spodni.
Spodnie bardzo dobrze komponują się z kurtką i poniżej poziomu kurtki mamy w nich dostęp do dwóch obszernych kieszeni na kolejne niezbędne akcesoria ratownicze.
Można w nich transportować drewniane kliny, markery do znakowania, śrubokręt do podważania plastików, zbijak do szyb czy też nożyce do cięcia kabli. Jest to oczywiście przykład rozmieszczenia sprzętu. W zależności od pełnionej funkcji i potrzeb strażaka rozmieszczenie sprzętu w spodniach i całym ubraniu może wyglądać zupełnie inaczej.
Kurtka – zgodna z PN-EN 15614
Kompletny zestaw naszego ubrania zgodny z PN-EN 469 ma celu ochronę strażaka głównie przed zagrożeniami termicznymi związanymi z akcjami ratowniczymi wewnątrz budynków. Te cechy konstrukcyjne sprawiają, że tego typu odzież jest mniej pożądana podczas akcji gaśniczych na terenach otwartych (pożary lasów, nieużytków itp.) czy też w obszarze działań związanych z ratownictwem technicznym, gdzie jednym z podstawowych zagrożeń dla zdrowia strażaka jest stres cieplny spowodowany wysokim poziomem wysiłku fizycznego w gorących i suchych warunkach.
Nasza lekka kurtka jest jednowarstwowa a krojem oraz wyglądem zewnętrznym jest bardzo podobna do kurtki z zestawu zgodnego z PN-EN 469. Mając jednak na uwadze względy bezpieczeństwa, dla ich rozróżnienia, nie zastosowaliśmy w niej „kevlarowych” wzmocnień na ramionach. W jej dolnej części, po całym obwodzie nie ma kevlarowej lamówki, która jest w kurtce ciężkiej.
Bardzo się cieszymy, że od pierwszej dostawy, pod koniec roku 2018, ubranie XENON PL zostało tak dobrze przyjęte przez polskich strażaków, gdyż jest bez wątpienia, wyjątkowe ze względu na ergonomię, jakość użytych materiałów w jego konstrukcji i kunszt szycia.
Niewątpliwie, rozważając zakup naszego ubrania, warto też pomyśleć o zakupie pod barierowej bielizny termoaktywnej. Tu polecamy sprawdzoną markę Brubeck z uwagi na to, że jest ona antystatyczna, niepalna i doskonale odprowadza ciepło oraz pot wytworzony przez strażaka. Ponadto posiada ona niezbędne certyfikaty CE potwierdzające trudno palność i właściwości antystatyczne, gdyż noszona przez strażaka do akcji, powinna być traktowana jako środek ochrony indywidualnej.