Wraz z ustawą o obronie cywilnej MSWiA chce znowelizować rozporządzenie dotyczące włączania jednostek do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.
‘Żelazne’ wymagania zostają bez zmian, czyli jednostka, która chce zostać włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego musi posiadać co najmniej jeden średni lub ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy, sprzęt łączności i co najmniej 12 wyszkolonych ratowników, tutaj tylko doprecyzowano, że muszą spełniać wymagania bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych.
W punkcie drugim, który brzmi obecnie tak ‘pozostaje w gotowości do podejmowania działań ratowniczych’ autorzy dodali ‘w szczególności: gaszenia pożarów, ratownictwa technicznego, realizacji zadań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy’.
Spełnienie warunków oceniane będzie przez komendantów: miejskiego/powiatowego, wojewódzkiego i głównego, każdy w zakresie swojej właściwości.
Dodano punkt, że Komendant Główny PSP może włączyć do systemu jednostkę, która nie posiada wymaganej liczby ratowników, sprzętu łączności itp. z zastrzeżeniem spełnienia wszystkich wymagań w wyznaczonym terminie.
Przepisy dotyczące porozumienia poprzedzającego włączenie pozostają bez zmian.
Kolejny dodany punkt dotyczy jednostki, która będąc w KSRG nie przestrzega zapisów porozumienia. Komendant powiatowy/miejski będzie miał możliwość wezwania takiej jednostki do przywrócenia, w wyznaczonym terminie, stanu określonego w porozumieniu. Jeśli tak się nie stanie komendant wnioskuje do komendanta wojewódzkiego i wyłączenie jednostki z systemu, później dokumenty trafiają do Komendanta Głównego PSP, który podejmuje ostateczną decyzję.
W ostatnim punkcie autorzy napisali, że w ramach prowadzenia działań ratowniczych oraz działań pomocowych jednostki spoza systemu współpracują z jednostkami z KSRG. Koszty uczestnictwa w działaniach jednostek spoza systemu pokrywane są z Funduszu Ochrony Ludności.
Obecnie cały czas trwają prace nad ustawą o obronie cywilnej, kiedy się zakończą? Tego nie wiadomo.