MSPO 2024 to jedno z najważniejszych europejskich wydarzeń, które od lat jest miejscem spotkań wszystkich największych i najważniejszych przedstawicieli przemysłu obronnego z całego świata. To impreza, która wpisuje się w globalną sytuację geopolityczną. Tegoroczne Targi odbywają się pod znakiem jubileuszu wstąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego NATO.
Kielecki MSPO od lat przyciąga nie tylko wystawców z całego świata, ale również i odwiedzających. Czyniąc z tej imprezy aktywną platformę służącą jej uczestnikom doskonałą możliwością do wymiany doświadczeń, prezentacji najnowszych technologii i trendów oraz nawiązywaniu międzynarodowych kontaktów biznesowych.
Wydarzenie jest doskonałą okazją dla firm z branży obronnej do zaprezentowania swoich produktów, usług, a także do nawiązania nowych strategicznych partnerstw.
Tegoroczne targi po raz kolejny zgromadziły rekordową liczbę ponad 730 wystawców, z licznymi reprezentacjami firm z kilkudziesięciu krajów świata.
MSPO oprócz czołowych producentów i dostawców sprzętu wojskowego gromadzi także cały szereg ekspertów i decydentów, którzy dyskutują o przyszłości obronności i bezpieczeństwa. W programie Targów znajdują się panele dyskusyjne, prezentacje technologii oraz liczne spotkania biznesowe, które na bieżąco umożliwią wymianę wiedzy i doświadczeń.
Kontrakty i umowy
W tym roku oczekuje się podpisania kolejnych istotnych umów, w tym długo wyczekiwanego kontraktu na dostawę wspomnianych wcześniej czołgów K2, które mają wzmocnić zdolności bojowe polskich sił zbrojnych. Kontrakt ten obejmuje zarówno dostawę nowych jednostek, jak i transfer technologii, co przyczyni się do rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego. To strategiczne porozumienie jest jednym z wielu, które zostaną zawarte podczas tegorocznego salonu, podkreślając znaczenie MSPO jako kluczowej platformy do negocjacji i finalizacji ważnych transakcji w sektorze obronnym.
Merytorycznie na MSPO
Salon to nie tylko wyjątkowa ekspozycja i biznesowe dyskusje, to także wiele merytorycznych spotkań, które zgromadzą czołowych ekspertów i przedstawicieli branży obronnej. Jednym z nich będzie Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Współpraca przedsiębiorstw sektora obronnego z cywilnymi przedsiębiorstwami i jednostkami badawczo-rozwojowymi”. Instytut Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych UJK oraz Targi Kielce organizują ją pierwszego dnia Salonu we wtorek, 3 września. Będzie poświęcona współpracy polskich przedsiębiorstw obronnych skupionych w PGZ z cywilnymi firmami i uczelniami, instytutami oraz jednostkami badawczo-rozwojowymi. Temat ten nabiera znaczenia w obliczu wojny za wschodnią granicą.
Kolejnym znaczącym wydarzeniem będzie seminarium na temat współpracy z armią USA stacjonującą w Polsce, organizowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej. Uczestnicy poznają praktyczne aspekty współpracy z siłami zbrojnymi USA działającymi na terenie Polski, co ma szczególne znaczenie w kontekście rosnącej obecności amerykańskich wojsk w regionie. Wydarzeń, które w tym roku będą towarzyszyły MSPO jest o wiele więcej. Cały program na mspo.pl
Nowości & dobre rozwiązania
To niewątpliwie pojazdy dla jednostek specjalnych wojska oraz innych służb mundurowych odpowiadających za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa. A jak pojazdy to oczywiście na szczególną uwagę zasługuje oferta polskiej firmy Team Concept (https://team-concept.pl/) z Bielska Białej, bo to jest niekwestionowana jakość dla bezpieczeństwa. Premierę ma tu zaprezentowany pojazd dalekiego rozpoznania PDR Żmija, który został posadowiony na platformie zrzutowej ATAX IRVIN GQ.
Żmija posiada stały napęd 4×4, który charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami trakcyjnymi. Został skonstruowany i wyprodukowany zgodnie z wymaganiami polskich sił zbrojnych. Samochód posiada wysokoprężny turbodoładowany silnik R4 o pojemności 2442 cm³, mocy maksymalnej 133 kW (180 KM), który zasilany jest olejem napędowym lub jednolitym paliwem pola walki F-34. Nadwozie pojazdu wykonane jest z wysokiej jakości lekkich kompozytów węglowo-aramidowych. Zostało wsparte na ramie ze zintegrowaną klatką bezpieczeństwa, wykonaną ze stali o podwyższonej wytrzymałości. Kabina została zaprojektowana i wykonana zgodnie z wymaganiami wyspecyfikowanymi przez wojsko oraz wymogami obowiązujących norm obronnych, które określają nie tylko jej ergonomię, ale przede wszystkim funkcjonalność. Jest ona przeznaczona dla 3 osób (łącznie z kierowcą).
Chlubą firmy jest Lekki pojazd uderzeniowy dla wojsk specjalnych i dalekiego rozpoznania LPU Wirus IV i LSV Wirus 4 OF. Uzupełnieniem oferty pojazdów wojskowych jest też opancerzony pojazd wysokiej mobilności, małej ładowności LTMPAV DINO 519 4×4 oraaz jego nieopancerzona wersja LTMPV Dino 319 4×4.
Z takimi hasłami nośnymi jak: transport, wsparcie, ewakuacja, które na stałe zostało przypisane do wyprodukowanego sprzętu wojskowego przez firmę Concept, na tegorocznym MSPO zostały również zaprezentowane nowe, wyprodukowane w 2024 r. pojazdy Mercedes-Benz G464 z linii Professional w dwóch wersjach, następnie zmodyfikowane przez Concept. Tym samym zaspokajają one oczekiwania związane z najnowszymi trendami współczesnego pola walki.
Nie mogło zabraknąć również sprzętu oferowanego przez CRW Telesystem Mesko Sp. z o.o.. Firma Projektuje i wykonuje mechanizmy startowe do przeciwlotniczych systemów, które zaliczane są do złożonych, wielofunkcyjnych urządzeń cyfrowych, współpracujących z systemami pokładowymi nosicieli uzbrojenia. Odpowiadają one za analizę sygnałów pochodzących z głowic samonaprowadzających i wypracowują decyzję o możliwości odpalenia pocisku. Aktualnie poszczególne ich typy instalowane są w następujących wyrobach: ZUR-23-2KG Jodek-G, PSR-A Pilica, SZP Poprad i ZSU-23-4MP Biała.
Telesystem produkuje również różnego rodzaju głowice samonaprowadzające, które od lat są na wyposażeniu polskiej armii, układy autoryzacyjne oraz stanowiska kontrolno-pomiarowe. Równolegle prowadzi też inne prace na rzecz krajowego przemysłu obronnego. Opracowuje, wdraża i produkuje zespoły optoelektroniczne i elektroniczne dla przenośnych systemów przeciwlotniczych. Jest też twórcą i producentem unikalnych w skali światowej fotodetektorów InSb i PbS oraz specjalistycznej optyki i nowoczesnych hybrydowych przedwzmacniaczy.
Wyposażenie taktyczne to Direct Action, które w tym roku świętuje 10-lecie swojej działalności na rynku. To firma, która jest producentem różnego rodzaju przedmiotów i wyposażenia dla specjalsów. Są to produkty na najcięższe warunki terenowe. Direct Action od samego początku swojego istnienia przyświecł cel tworzenia oporządzenia, które wytrzyma ekstremalne warunki na polu walki oraz pogodowe. Od 2014 r. z sukcesem zajmuje się projektowaniem takich rzeczy, które dobrze sprawdzą się w służbach mundurowych.