Czy numer alarmowy 998 zostanie przełączony do Centrów Powiadamiania Ratunkowego? To pytanie pojawia się od bardzo dawna, dlatego postanowiliśmy zapytać MSWiA.
W ubiegłym roku, a dokładnie od kwietnia do grudnia po udanym pilotażu – według resortu – w województwie śląskim został przeprowadzony proces przełączania numeru alarmowego 997 do CPR-ów.
Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego) powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia. Skróceniu ulega również czas oczekiwania na odebranie połączeń. Średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w CPR wynosi około 10 sekund. Po przełączeniu numeru alarmowego 997 do CPR, czas oczekiwania na połączenie jest podobny – informuje MSWiA na swojej stronie.
Jeśli przełączenie numeru 997 okazało się sukcesem to, co z innymi numerami alarmowymi – 998 i 999? Kilka dni temu otrzymaliśmy odpowiedź z Wydziału Prasowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wydział poinformował nasz serwis jedynie, że w 2017 r. rozpoczęto pilotaż przejmowania przez centra powiadomienia ratunkowego obsługi zgłoszeń kierowanych na numer alarmowy 997. Dobre wyniki pilotażu sprawiły, że w roku 2018 CPR w całej Polsce przejęły obsługę numeru alarmowego 997. W związku z pozytywnym rezultatem planowana jest kontynuacja działań zmierzających do przełączenia numerów alarmowych 998 i 999 na numer alarmowy 112.
Do sprawy będziemy wracać!
Foto. ilustrujące KM PSP Bielsko-Biała