Wraz z nowelizacją ‘Zasad organizacji ratownictwa technicznego w KSRG’ zmieniły się poziomy gotowości operacyjnej Specjalistycznych Grup Ratownictwa Technicznego.
Do tej pory Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Technicznego działające w Państwowej Straży Pożarnej utrzymywały poziomy gotowości A i B. Teraz będą to poziomy gotowości A – holownik, B – rotator, C – żuraw samojezdny.
Zakres zadań dla grup poziomów A i B to:
- Wszystkie zadania określone dla zakresu podstawowego.
- Rozpoznanie i identyfikację zagrożenia.
- Zabezpieczenie strefy działań ratowniczych, w tym wyznaczenie i oznakowanie strefy zagrożenia.
- W ramach posiadanych środków technicznych i kwalifikacji, włączenie lub wyłączanie instalacji, urządzeń i mediów mających wpływ na bezpieczeństwo zagrożonych lub poszkodowanych osób oraz na bezpieczeństwo ratowników, z wykorzystaniem zaworów lub bezpieczników będących na instalacji użytkowej obiektu objętego działaniem ratowniczym.
- Priorytetowe wykonanie czynności umożliwiających: dotarcie i wykonanie dostępu do zagrożonych lub poszkodowanych osób, wraz z udzieleniem im kwalifikowanej pierwszej pomocy, lub ich ewakuację poza strefę zagrożenia, przygotowanie dróg ewakuacji zagrożonych lub poszkodowanych osób oraz ratowników, zapewnienie bezpieczeństwa zagrożonym lub poszkodowanym osobom oraz ratownikom.
- Wykonywanie przejść, dojść i dojazdów do zagrożonych lub poszkodowanych osób wraz z usuwaniem przeszkód ograniczających dostęp do nich i utrudniających wykonanie medycznych działań ratowniczych lub ich przemieszczanie.
- Ewakuację zagrożonych i poszkodowanych zwierząt poza strefę zagrożenia.
- Ocenianie rozmiarów powstałego zagrożenia i prognozowanie jego rozwoju.
- Oświetlenie miejsca zdarzenia i jego zabezpieczenie przed osobami postronnymi oraz wykonaniu innych czynności z zakresu zabezpieczenia logistycznego.
- Włączenie lub wyłączanie instalacji i urządzeń mających wpływ na rozmiar strefy zagrożenia.
- Stabilizowanie, cięcie, rozpieranie, podnoszenie lub przenoszenie konstrukcji, instalacji i urządzeń, a także części obiektów oraz przeszkód naturalnych i sztucznych w celu zlikwidowania lub ograniczenia zagrożenia dla osób, zwierząt, środowiska, infrastruktury i innego mienia.
- Współdziałanie z innymi specjalistycznymi grupami ratowniczymi, w szczególności ze specjalistycznymi grupami ratownictwa chemicznoekologicznego i specjalistycznymi grupami poszukiwawczo-ratowniczymi.
Grupy realizujące poziom C wspierają grupy A i B dodatkowym sprzętem, w szczególności żurawiem samojezdnym.
Ilu strażaków powinno wchodzić w skład grup? Grupa poziomu A i B powinna składać się z co najmniej 36 strażaków, grupa poziomu C z co najmniej 18 strażaków.
Wyposażenie (minimalne) SGRT
Poziom A
Lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy typu pick-up
Samochód ratownictwa technicznego wyposażony w generator prądotwórczy, maszt oświetleniowy, wciągarkę o uciągu min. 50 kN, żuraw hydrauliczny o momencie udźwigu min. 80 kN.
Ciężki samochód ratownictwa technicznego ‘holownik’ wyposażony w wciągarki, żuraw o udźwigu min. 150 kNm i ramię holownicze o udźwigu min. 300 kN.
(Zalecane) Ciężki samochód ratownictwa technicznego wyposażony w generator prądotwórczy, maszt oświetleniowy, wciągarkę o uciągu min. 80 kN, żuraw hydrauliczny o momencie udźwigu min. 120 kNm.
Poziom B
Lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy typu pick-up
Ciężki samochód ratownictwa technicznego wyposażony w generator prądotwórczy, maszt oświetleniowy, wciągarkę o uciągu min. 80 kN, żuraw hydrauliczny o momencie udźwigu min. 120 kNm.
Ciężki samochód ratownictwa technicznego ‘rotator’ wyposażony w wysięgnik z funkcją dźwigu typu rotator, ramię holownicze, wyciągarki.
Poziom C
Lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy typu pick-up
Żuraw samojezdny o udźwigu min. 38 ton przy wysięgu 3 m i 6 ton przy wysięgu 19 m.
Obecnie w Państwowej Straży Pożarnej funkcjonują 24 Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Technicznego.
Foto. 112Tychy.pl