Projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, który niebawem ma trafić do Sejmu zakłada wyposażenie jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w karetki.
Istotny nacisk położony zostanie na współdziałanie z innymi systemami, w tym systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM) oraz na jasne określenie roli podmiotów odpowiedzialnych za dowodzenie akcją ratowniczą i podmiotów z nimi współpracujących. Istotnym wsparciem dla PRM będzie pomoc w realizacji zadań związanych z transportem medycznym przez PSP i OSP, które dysponować będzie docelowo stosownym potencjałem (ambulanse) do realizacji tych zadań. Dookreślona zostanie także kwestia współzależności pomiędzy poszczególnymi systemami i podmiotami funkcjonującymi w ramach systemu. Akcją dowodzić będzie, w zależności od zagrożenia, przedstawiciel danej służby/formacji – to fragment uzasadnienia projektu ustawy.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji policzyło, że w latach 2023-2032 do Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych powinno trafić 2812 samochodów ratownictwa medycznego – ambulansów z napędem terenowym. W pierwszej kolejności mają zabezpieczać działania ratownicze prowadzone przez podmioty KSR (obecnie KSRG), będą również wsparciem i transportem medycznym w czasie stanu klęski żywiołowej i innych stanów nadzwyczajnych kiedy dostęp do ZRM będzie utrudniony.
Bezspornym faktem jest rozmieszczenie jednostek ochrony przeciwpożarowej gwarantujących dotarcie w ciągu 15 min do każdej osoby będącej w potrzebie na terenie całego kraju. Tym samym zagwarantuje to w razie potrzeby szybki transport do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Obecnie wybrane zespoły ratownictwa medycznego (PRM) posiadają również przydziały mobilizacyjne do sił zbrojnych, co za tym idzie, że część z nich w stanie nadzwyczajnym lub wojny zostanie wyłączona z systemu PRM – napisano.
Policzono, że zakup ambulansów w najbliższych dziewięciu latach pochłonie ponad 2,3 mld zł.
Ratownictwo medyczne w straży pożarnej
Ustawa zakłada, że w Szkole Głównej Służbie Pożarniczej zostaną uruchomione studia z zakresu ratownictwa medycznego. Według MSWiA po przeszkoleniu strażaków z ratownictwa medycznego uzyska się co najmniej jednego koordynatora ratownictwa medycznego KSR i od 6 do 8 ratowników we wszystkich jednostkach PSP i OSP KSR. Planuje się również dostosowanie bazy poligonowej do szkolenia w warunkach zdarzeń masowych, będzie to jednocześnie magazyn środków medycznych.
To z kolei ma kosztować do 2032 roku 137 milionów złotych.
Foto. Powiat Krakowski 112