Ruszyła pierwsza polska baza wypadków strażaków. Ideą strony prowadzonej przez instruktorów FireTrap.pl jest podtrzymanie pamięci o poległych w Polsce strażakach oraz przekazywanie opisów wypadków zgłaszanych anonimowo przez strażaków. Wszystko w celu wyciągania wniosków i zapobiegania podobnym zdarzeniom w przyszłości.
Służba strażaka nie należy do bezpiecznych. Co roku dochodzi w naszym kraju do wypadków, w których ratownicy odnoszą obrażenia, a nawet giną. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę ze skali takich wydarzeń. Czasami o takich wypadkach słyszymy od starszych kolegów z jednostki albo napotykamy na szczątkowe informacje w internecie. Zdarza się nawet, że nie mamy świadomości, że w naszym mieście przed naszym wstąpieniem w szeregi straży zginął jeden ze strażaków.
Osobny rodzaj zdarzeń wartych przeanalizowania to akcje, w których nikt nie zginął, a został jedynie ranny lub nawet takie, w których nikomu nic się nie stało, choć niewiele brakowało. Te ostatnie zwane są w języku angielskim near miss, czyli “o mało co…”.
Są kraje, w których informacje o takich wypadkach są ogólnodostępne.
Może być to na stronach internetowych straży pożarnych albo w niezależnych źródłach.
Przykładami stron zawierających takie bazy z zagranicy są:
https://apps.usfa.fema.gov/firefighter-fatalities/ – z USA https://www.atemschutzunfaelle.de/ – z Niemiec
27 czerwca w rocznicę wybuchu zbiornika w rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach została uruchomiona pierwsza polska baza wypadków. Powstała dzięki staraniom instruktorów FireTrap.pl.
Bazę wypadków można znaleźć na stronie https://firetrap.pl/baza-wypadkow/
Baza składa się z dwóch części:
Lista poległych strażaków oraz wypadki i zdarzenia potencjalnie niebezpieczne.
Lista poległych strażaków – zawiera dziś 279 nazwisk wraz z opisem okoliczności, w których w Polsce zginęli strażacy. Celem jest podtrzymanie pamięci, pokazanie skali i skłonienie do zadumy.
Wypadki i zdarzenia potencjalnie niebezpieczne – to zakładka, w której każdy strażak może ANONIMOWO opisać swój przypadek ze służby. Zarówno taki, w którym ktoś został ranny, jak i taki, w którym niewiele brakowało, by doszło do tragedii, ale ktoś w porę rozpoznał zagrożenie.
Strona ma na celu pokazanie strażakom skali wypadków w naszym kraju.
Każdy z takich przypadków, to nie tylko kolejne pole w statystyce. To również historia, którą należy znać, by wyciągnąć z niej wnioski.
Takie strony w wielu krajach stanowią część kultury bezpieczeństwa i zapobiegają wystąpieniu podobnych przypadków w przyszłości.
Autorzy strony zachęcają nie tylko do przeczytania, ale również aktywnego zgłaszania wypadków, o których wiecie i możecie pomóc w opisaniu ich dla innych strażaków.
Przygotowanie: FireTrap.pl