Ministerstwo Zdrowia prowadzi konsultacje dotyczące nowego projektu rozporządzenia, które ma na celu rozszerzenie uprawnień ratowników medycznych.
Nowelizacja rozporządzenia zakłada, że ratownicy medyczni zyskają możliwość przeprowadzania USG u pacjentów kardiologicznych i urazowych, co jest odpowiedzią na potrzebę szybkiej diagnostyki w terenie, będą mogli również wykonywać testy antygenowe w kierunku obecności wirusów.
Do katalogu leków, które mogą zostać podane przez ratownika medycznego zostaną dodane trzy nowe: prasugrel, noradrenalinum i tranexamic aicid.
Noradrenalinum – lek stosowany w przywracaniu ciśnienia tętniczego krwi w przypadku ostrego niedociśnienia tętniczego, Prasugrel (po teletransmisji EKG i konsultacji z lekarzem oceniającym zapis EKG) – lek przeciwpłytkowy nowej generacji podawany w ostrych zespołach wieńcowych jako przygotowanie do angioplastyki, Tranexamic acid – lek o działaniu przeciwkrwotocznym, niezbędny do leczenia krwotoków spowodowanych uogólnioną lub miejscową fibrynolizą.
Żeby ratownik mógł skorzystać z nowych uprawnień będzie musiał ukończyć certyfikowany kurs.