13 października obchodzimy w Polsce Dzień Ratownictwa Medycznego. Został ustanowiony w 2006 roku ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 roku w ramach Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne działało 1617 zespołów ratownictwa medycznego, w tym 1302 podstawowe i 315 specjalistycznych oraz 21 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i 246 szpitalnych oddziałów ratunkowych.
Na koniec ubiegłego roku w zespołach ratownictwa medycznego pracowało blisko 12,9 tys. pracowników, z czego ponad 11,2 tys. to ratownicy medyczni.
Blisko 2,8 mln osób otrzymało pomoc w miejscu zdarzenia, prawie 4 mln pacjentów skorzystało z pomocy w trybie ambulatoryjnym m.in. w izbach przyjęć, a niemal 2,1 mln osób leczono stacjonarnie w szpitalnych oddziałach ratunkowych.
Państwowa Straż Pożarna
W Państwowej Straży Pożarnej wszyscy funkcjonariusze mają kwalifikacje do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ponad dwa tysiące strażaków posiada tytuł ratownika medycznego, a część z nich po służbie pracuje w PRM.
W ramach Wojewódzkich Odwodów Operacyjnych funkcjonują dwie grupy ratownictwa medycznego – WARSZAWA MEDYK na bazie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 8 w Warszawie i ‘MAŁOPOLSKA 1’ z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Krakowie.
Państwowa Straż Pożarna dysponuje również komponentem medycznym będącym na wyposażeniu Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.