Zespół Ratunkowy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej otrzyma z Kancelarii Premiera dotację w wysokości miliona złotych.
W ramach projektu Zespół Ratunkowy PCPM zostanie rozszerzony o lekarzy, głównie specjalistów chorób zakaźnych, chorób tropikalnych, pediatrów, internistów czy ginekologów, pielęgniarki i pielęgniarzy, farmaceutów oraz specjalistów od USG i RTG, którzy będą mogli natychmiastowo rozpocząć akcję ratunkową. Kompetencje pozwolą im rozwijać planowane na wrzesień międzynarodowe ćwiczenia pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia.
Projekt ma również pomóc w certyfikacji zespołu przez WHO jako tzw. Type 1 Emergency Medical Team czyli lekki zespół, którego zadaniem jest szybkie dotarcie do miejsca katastrofy, segregacja, triaż i wstępna stabilizacja rannych. Zespół Ratunkowy PCPM już teraz może być klasyfikowany jako Type 1. Zespół szybkiego reagowania, zbudowany z 80 ratowników, jest zdolny do niesienia pomocy medycznej w oparciu o własne zasoby. Potrzebuje na to tylko 24 godzin. W ramach jednej misji błyskawiczne działania może rozpocząć kilkanaście osób. Większa ilość sprzętu i personelu pozwoli na skuteczne działania w kryzysach migracyjnych i uchodźczych. I działać na poziomie Type 2 [ co zakłada gotowość ponad 24 ratowników na stałą pomoc od 2 do 4 tygodni].
Kiedy mamy do czynienia z trzęsieniem ziemi czy katastrofą humanitarną, trzeba działać natychmiast – podkreśla dr Wojtek Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Fundacja chce rozbudować zdolności operacyjne Zespołu Ratunkowego do poziomu [Type 2] lekkiego szpitala polowego z 20 łóżkami dla pacjentów i możliwością przeprowadzania 20 operacji i zabiegów chirurgicznych dziennie oraz pomocy ponad 2000 pacjentów tygodniowo.
Szpital musi być całkowicie samowystarczalny pod kątem żywności, systemów oczyszczania wody, generatorów prądu i oświetlenia – dodaje.
Dotąd Zespół Ratunkowy PCPM skutecznie zaangażował się w pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu, pomagał również uchodźcom, uciekającym przed ofensywą tzw. Państwa Islamskiego w Iraku oraz protestującym na kijowskim Majdanie czy poszkodowanym przez powodzie i lawiny błotne w Peru.
Foto. PCPM