W Państwowej Straży Pożarnej na co dzień służy 1390 funkcjonariuszek, a 1310 kobiet pracuje na stanowiskach cywilnych.
Według danych Komendy Głównej PSP, najwięcej kobiet służy w korpusie oficerskim – 501, w korpusie podoficerskim jest ich 359, aspiranckim – 229, a szeregowym – 230. W systemie zmianowym pełni służbę 171 kobiet, pozostałe w systemie codziennym.
W Komendzie Głównej PSP najwyższymi stanowiskami zajmowanymi przez kobiety to naczelnik wydziału i dyrektor Biura KG PSP. Podobnie jest w komendach wojewódzkich.
Nieco lepiej to wygląda w komendach powiatowych i miejskich. W 2023 roku po raz pierwszy w historii Państwowej Straży Pożarnej kobieta zajęła stanowisko komendanta powiatowego PSP, dokładnie to Pani Marta Kacprzycka, na co dzień komendant powiatowy PSP w Gnieźnie.
W komendach PSP Świdniku, Kamiennej Górze i Stargardzie Panie pełnią obowiązki komendanta powiatowego PSP, a w Rykach i Rawie Mazowieckiej są zastępcami komendantów.
Jak to wygląda w szkołach pożarniczych? W kierownictwie Akademii Pożarniczej Panie zajmują stanowiska Prorektora ds. Nauki i Prodziekana Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności, w pozostałych szkołach Panie kierują wydziałami. W historii szkół najwyżej zaszły dwie panie: bryg. Elżbieta Rakowska, która w latach 2001-2006 była Komendantem Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie i st. bryg. Zoja Bednarek, Komendant SGSP w latach 2006-2009.