Urząd Miasta w Milanówku poprosił Rzecznika Praw Obywatelskich o interwencję w sprawie braku przepisów przejściowych w ustawie o OSP, które umożliwiłyby wypłatę druhom ekwiwalentów.
Do stycznia 2022 roku druhowie otrzymywali ekwiwalent na podstawie przepisów ustawy o ochronie przeciwpożarowej. 1 stycznia weszła w życie ustawa o OSP, do której przeszczepiono przepisy dotyczące ekwiwalentów z ustawy o ochronie przeciwpożarowej, stare przepisy uchylono, a razem z nimi zniknęło umocowanie samorządów do wydawania uchwał dotyczących ekwiwalentów, które w rezultacie straciły moc. Nowa ustawa zezwala zaś gminom na wydawanie uchwał w tym przedmiocie dopiero od 30 czerwca 2022 r. Oznacza to, że między 1 stycznia a 30 czerwca nie było obowiązujących uchwał gmin określających wysokość i warunki wypłacania ekwiwalentów. Rodzi to wiele pytań samorządów, jak wynagradzać strażakom udział w akcjach ratowniczych w tym okresie – informuje Rzecznik Praw Obywatelskich.
Marcin Wiącek zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji o stanowisko i rozważenie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dla wyjaśnienia sprawy.
Według ustaleń RPO problem ma skalę ogólnokrajową. Część gmin przyjmuje uchwały obowiązujące z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 r., aby zachować ciągłość stanu prawnego. Inne, opierając się na stanowisku MSWiA i Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, przyjmują jedynie uchwały, które mają obowiązywać na przyszłość. Są również samorządy, które czekają na nowelizację ustawy o OSP i wstrzymują się z wypłatą ekwiwalentu.
Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślił, że w jego ocenie wszelkie koszty braku właściwych przepisów przejściowych i związanej z tym niepewności co do tego, jak wypłacać ekwiwalent pieniężny, ponoszą strażacy ochotnicy. Dlatego prosi MSWiA o działania w celu zlikwidowania niepewności prawnej – informuje RPO.