Podsumowanie miesiąca: maj 2024

foto. Mateusz Krzystański Photography

Duże i średnie pożary, w tym te w Siemianowicach Śląskich i Warszawie zdominowały mijający miesiąc. Tradycyjnie przygotowaliśmy małe podsumowanie.

1. Dzień Strażaka

W tym roku Centralne Obchody Dnia Strażaka odbyły się 4 maja na placu Piłsudskiego w Warszawie. Minister spraw wewnętrznych i administracji przyznał 298 awansów na pierwszy stopień oficerski, a Prezydent awansował do stopnia nadbrygadiera komendantów wojewódzkich z Warszawy, Olsztyna i Gorzowa Wielkopolskiego.

2. 10 maja na nielegalnym składowisku odpadów w Siemianowicach Śląskich wybuchł pożar. Płonęły odpady i substancje ropopochodne przechowywane w beczkach i pojemnikach typu DPPL. Powierzchnię pożaru oszacowano na 5500 metrów kwadratowych.

W działaniach trwających tydzień wzięło udział około 600 strażaków.

3. 13 maja w Warszawie spłonęło centrum handlowe przy ulicy Marywilskiej. W budynku działało ponad 1400 sklepów i punktów usługowych. Na miejscu w kulminacyjnym momencie pracowało ponad 240 strażaków z Warszawy i ościennych powiatów.

4. Tomasz Siemoniak został nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Zastąpił Marcina Kierwińskiego, który został odwołany z powodu kandydowania w wyborach do europarlamentu.

5. 17 maja ponad 20 zastępów straży pożarnej walczyło z pożarem lasu pomiędzy Hajnówką a Kleszczelami, jej otuliną Puszczy Białowieskiej. W trakcie działań spłonął jeden z samochodów ratowniczo – gaśniczych.

6. W życie weszło rozporządzenie MSWiA wprowadzające dodatek dla nowych strażaków – stażystów.

Strażak, który został mianowany na stanowisko służbowe – stażysta, aż do momentu mianowania go na wyższe stanowisko służbowe będzie otrzymywał co miesiąc ‘dodatek wprowadzający do służby’ w wysokości 544 złotych.

7. Komendant Główny PSP zatwierdził Program szkolenia specjalistycznego z zakresu przemieszczania gabarytów przy użyciu pojazdów SGRT.

8. Na wieczną służbę odszedł st. bryg. Andrzej Wyciszkiewicz. Był wieloletnim Komendantem Miejskim PSP w Łodzi, ale również dowodził Jednostką Ratowniczo – Gaśniczą nr 10 i Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Wysokościowego ‘ŁÓDŹ’, był jednym z jej twórców.

9. Ponad tysiąc osób złożyło w tym roku podania do szkół Państwowej Straży Pożarnej kształcących techników pożarnictwa.

10. 20 lat temu, 1 maja 2004 roku Polska weszła do Unii Europejskiej. Od tamtego czasu tylko Komenda Główna PSP zrealizowała projekty warte ponad miliard złotych.

Exit mobile version