W Komendzie Głównej PSP powstał plan rozwoju sieci ratownictwa specjalistycznego w latach 2025 – 2028.
Najpoważniejszą zmianą jest likwidacja lub modyfikacja części grup specjalistycznych. Już teraz w Centralnym Odwodzie Operacyjnym nie funkcjonują grupy ratownictwa wysokościowego KRYNICA i OSTROŁĘKA 7, grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego NOWY TARG 1, grupa ratownictwa technicznego CHRZANÓW i grupa poszukiwawczo-ratownicza RADZIONKÓW. Sprzęt i pojazdy mają pozostać w jednostkach, w których funkcjonowały grupy, strażacy będą realizowali zadania, ale w zakresie podstawowym.
Jakie wprowadzono już zmiany i jakie będą kolejne?
W zakresie ratownictwa wodno-nurkowego wprowadzono poziomy gotowości operacyjnej dla Specjalistycznych Grup Sonarowych – A, B i C, zmieniła się lokalizacja grupy z Podkarpacia, SGS PRZEMYŚL stała się SGS DUBIECKO. Nowe grupy mają powstać w JRG 1 Płock i JRG Drawsko Pomorskie.
Zmieniono poziomy gotowości operacyjnej SGRW-N. W województwie lubuskim SGRW-N POŁUDNIE z poziomu A do A,B; w województwie opolskim SGRW-N OPOLE i NYSA również z poziomu A do A, B; w województwie śląskim SGRW-N BYTOM z poziomu A,B,C przeszła na poziom A,B.
W województwie podlaskim utworzono Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego SIEMIATYCZE poziomu A. W województwie pomorskim powstała SGRW-N GDAŃSK-KOŚCIERZYNA poziomu B, którą otworzą SGRW-N GDAŃSK i SGRW-N KOŚCIERZYNA. Z kolei do końca 2025 roku w JRG w Iławie zostanie utworzona SGRW-N IŁAWA, a w JRG Biłgoraj SGRW-N BIŁGORAJ, obie poziomu A.
W województwie podkarpackim do końca 2026 roku zostanie wygaszona część SGRW-N SANOK z JRG Brzozów, a w SGRW-N TARNOBRZEG część w JRG 2 Rzeszów.
Dzięki doposażeniu w nowe pojazdy i sprzęt w najbliższych latach zostanie podniesiony poziom gotowości grup: SGRW-N RADOM 5, GDAŃSK, SZCZECIN z A do A,B; SGRW-N WARSZAWA 5 i GDAŃSK-KOŚCIERZYNA do poziomu Cchem.
W zakresie ratownictwa wysokościowego zmieniono poziom SGRW ZIELONA GÓRA z A,B,S do A,B; SGRW PAJAK z A,B do A.
Do 2027 roku Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego LUBLIN 2 z poziomu A,B przejdzie do poziomu A,B,S.
W zakresie ratownictwa chemicznego do końca 2027 roku poziom gotowości D – dekontaminacja mają osiągnąć SGRChem-Eko WROCŁAW 3, TARNÓW 1 i STAROGARD, a do końca 2028 roku SGRChem-Eko POMIERANIA z Koszalina ma osiągnąć poziom A, B.
Po przesunięciu DECONa grupa z Torunia realizuje poziom B, a grupa z Bydgoszczy A, D.
W zakresie ratownictwa technicznego planowane jest podniesienie poziomów gotowości: SGRT KROSNO z A do A,B i SGRT GDAŃSK z A do B.
Jeśli chodzi o grupy poszukiwawczo – ratownicze to SGPR ŁÓDŹ z poziomu A,C,U ma przejść do poziomu A,B,C,U, a SGPR JASTRZĘBIE-ZDRÓJ do końca tego roku ma osiągnąć poziom gotowości U, czyli USAR Poland.
Ponadto planowane jest utworzenie SGPR GOLENIÓW w miejscu planowanej do likwidacji SGPR STARGARD. Zmiany planowane na przełomie 2026 i 2027 roku.
Ważne! Wszystkie wspominane wprowadzone i planowane zmiany w poziomach gotowości operacyjnej powodują zmiany w obszarach chronionych poszczególnych grup.