Po tragicznych wydarzeniach w Siedlcach Krajowa Izba Ratowników Medycznych pokazała listę szybkich zmian systemowych.
Wczoraj podczas interwencji w jednym z mieszkań w Siedlcach pijany 59-latek, który sam wezwał wcześniej pomoc, dźgnął nożem ratownika medycznego. Pomimo udzielonej pomocy mężczyzna zmarł w szpitalu. Miał 64 lata.
Krajowa Izba Ratowników Medycznych, która działa od niedawna już zapowiedziała kroki w celu zmian w przepisach. Co jest na liście?
monitorowanie zachowań agresywnych w stosunku do ratowników medycznych z analizą danych,
powołanie Komitetu Bezpieczeństwa przy KIRM,
obligatoryjne, ustawowe wyposażenie ratowników medycznych w środki ochrony osobistej,
zmiany legislacyjne w wymiarze sprawiedliwości i karalności za przestępstwa na ratownikach medycznych,
uruchomienie kampanii informującej społeczeństwo o prawach funkcjonariusza publicznego,
uruchomienie szkoleń z samoobrony,
uruchomienie szkoleń z radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia,
uruchomienie szkoleń z najnowszych strategi deeskalacji, technik unieruchomienia fizycznego, sporządzania dokumentacji przymusu bezpośredniego i opcji unieruchomienia farmakologicznego,
wprowadzenie systemowego wsparcia psychologicznego w sytuacjach doznanej traumy da ratowników medycznych i najbliższych.
Powyższe obszary wraz ze szczegółami będą przedstawione na spotkaniach z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Narodowego Funduszu Zdrowia, Pracodawców Państwowego Ratownictwa Medycznego. Będziemy naciskać i stale monitorować postęp prac w celu jak najszybszego wdrożenia zmian mających na celu poprawę naszego bezpieczeństwa – informuje Izba.