W miniony weekend na terenie Bazy Szkolenia Poligonowego i Innowacji Ratownictwa odbyło się szkolenie z działań poszukiwawczo-ratowniczych realizowanych przez KSRG w zakresie podstawowym. Było ono zorganizowane dla podchorążych z Sekcji Działań Poszukiwawczo-Ratowniczych, którzy tym szkoleniem rozpoczynają cykl szkoleń specjalistycznych z tego zakresu tak aby po ukończeniu nauki w Akademii Pożarniczej zasilić szeregi Specjalistycznych Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych oraz modułu USAR Poland.
Podchorążowie ćwiczenia na poligonie rozpoczęli rano w piątek zajęciami teoretycznymi, następnie przechodząc przez kolejne bloki tematyczne zakończyli je w sobotę nad ranem. Podczas kilkunastu godzin intensywnych ćwiczeń zostały przypominane podstawowe zasady BHP oraz KPP związane z katastrofami budowlanymi oraz poszukiwaniami w terenie otwartym.
Członkowie SDPR ćwiczyli wykonywanie dostępu do poszkodowanych za pomocą przebić brudnych oraz czystych zarówno pionowych jak i poziomych. Dzięki użyciu kamer wziernikowych przećwiczono również rozpoznanie oraz sprawdzenie możliwości sprzętowych. Podczas szkolenia pojawiły się również elementy związane z ratownictwem wysokościowym, które jest również ważną kwestią działań poszukiwawczo-ratowniczych. Nieodłącznym elementem były również kwestie związane z obsługą urządzeń GPS oraz zagadnieniami związanymi z poszukiwaniami w terenie otwartym, podczas tego założenia była również możliwość przypomnienia zasad KPP oraz ewakuacji poszkodowanych z terenów trudno dostępnych.
Po powrocie z terenów leśnych podchorążowie udali się na gruzowiskową cześć poligonu APoż. Założenia rozpoczęły się od bez sprzętowego przeszukania terenu po katastrofie budowlanej a następnie przećwiczono wykonanie dostępu do poszkodowanych z użyciem elektronarzędzi oraz podpór aktywnej stabilizacji. Ciasne przestrzenie były kolejną okazją do przećwiczenia KPP w ciężkich warunkach oraz przygotowania poszkodowanego do ewakuacji. Nie obyło się również bez konieczności użycia technik linowych w celu wydobycia poszkodowanych znajdujących się poniżej poziomu ziemi.
Sobotnim rankiem odbyło się podsumowanie szkolenia, gdzie omówiono przećwiczone założenia oraz zaplanowane kolejne działania w zakresie DPR na poligonie. Szkolenie odbyło się dzięki ogromnemu zaangażowaniu oraz mobilizacji instruktorów z Bazy Szkolenia Poligonowego i Innowacji Ratownictwa APoż i mimo wielu godzin ciężkich ćwiczeń cieszyło się ogromną aprobatą wśród studentów.
Tekst/foto. Sekcja Działań Poszukiwawczo-Ratowniczych