Od kilku tygodni w CNBOP w Józefowie trwają badania płacht gaśniczych, które mogą być wykorzystywane podczas gaszenia pożarów samochodów elektrycznych.
W Centrum dowiedzieliśmy, że obecnie badane są dwa rodzaje płach: jednorazowa i wielorazowa. W ramach testów sprawdzane jest izolowanie pożaru w wyniku przykrycia, ograniczenie promieniowania cieplnego oraz powstawania gazów pożarowych.
Przebiegają one dwutorowo. Zasadnicza ich część realizowana jest na specjalnie zaprojektowanym do tego celu stanowisku. Umożliwia ono nakładanie badanych płacht na wykonany stelaż, pod którym umieszcza się źródło ognia, które jest kombinacją cieczy palnej, paliwa stałego oraz akumulatorów litowo-jonowych – przekazała nam Anna Golińska – Starszy Specjalista w Dziale Wydawnictw i Promocji.
W badania w ramach testowania wyrobów innowacyjnych zaangażowana jest również jedna z jednostce ratowniczo – gaśniczych. Testy obejmują m.in. nakładanie płacht na palący się samochód o napędzie spalinowym oraz pod którym umieszczono ogniwa baterii.
Badania mają potrwać jeszcze kilka tygodni.
Już na tym etapie badań można zakładać, że testowane obecnie płachty, dzięki omówionym wcześniej właściwościom, będą wspomagały wspomniany proces lokalizacji pożaru, co powinno przełożyć się zarówno na uzyskanie dodatkowego czasu na przygotowanie działań gaśniczych w natarciu, zmniejszenie ilości zużywanych środków gaśniczych, jak i ograniczenie emisji do środowiska toksycznych produktów spalania – informuje Anna Golińska.
Co ważne, obecnie w rozporządzeniu MSWiA w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także w zasadach wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania nie ma samochodowych płacht gaśniczych. Oznacza to, że nie muszą one posiadać świadectwa dopuszczenia CNBOP.