Dzisiaj Wielki Czwartek, to właśnie tego dnia kapłani obchodzą swoje święto. W straży pożarnej zdecydowana większość duchownych pełni posługę społecznie.
Według ostatnich dostępnych danych ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji w Komendzie Głównej PSP oraz Komendach Wojewódzkich, Powiatowych i Miejskich Państwowej Straży Pożarnej na pełnym etacie pracuje około dziesięciu księży katolickich i jeden duchowny ewangelicko-augsburski, a w niepełnym wymiarze etatu pracuje pięciu katolickich księży.
Ponad 240 duchownych wyznania rzymsko-katolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego i greko-katolickiego pełni posługę społecznie.
W szeregach Państwowej Straży Pożarnej jest jeden ksiądz w stopniu starszego brygadiera, to ksiądz Jan Krynicki – kapelan krajowy strażaków. Są również księża w stopniu młodszego brygadiera, starszego brygadiera, brygadiera czy kapitana.
Pierwszym kapelanem Państwowej Straży Pożarnej był ks. st. bryg. Jerzy Kołodziejczak, służył w latach 1992 – 2006. Zmarł 22 października 2020 roku.
Ostatnio wrócił temat likwidacji etatów kapelanów w służbach.
– Etaty kapelanów powinny zostać zlikwidowane we wszystkich służbach i to najszybciej jak się da. Kościół katolicki, bo to głównie o tych kapelanów chodzi, może opieką duchową otaczać funkcjonariuszy publicznych w ramach misji, którą posiada – uważa Bartosz Romowicz, poseł Trzeciej Drogi. Ma to być jeden z elementów programu rozdziału Kościoła od państwa.