Wydział Zdrowia Urzędu Miasta w Łodzi przygotował ponad 50 tys. poradników pierwszej pomocy, które trafią w ręce mieszkańców Łodzi. Poza wydaniem informatorów w łódzkich szkołach przeprowadzone zostaną zajęcia edukacyjne z pierwszej pomocy oraz kursy dla seniorów.

Poradnik oprócz instrukcji postępowania w przypadku nagłych zagrożeń typu wypadek, zasłabnięcie w przestrzeni publicznej lub w domu spowodowane zawałem serca albo udarem mózgu zawiera również informacje o objawach chorób, na które trzeba zwrócić uwagę, bo być może nie wydają się niebezpieczne w danej chwili, a jednak wymagają natychmiastowej reakcji. W informatorach znajduje się także informacja, jak korzystać z defibrylatorów, które dostępne są w przestrzeni miejskiej oraz umieszczone w łódzkich instytucjach. Poradnik podpowiada także jak postępować w przypadku ran, krwotoków, oparzeń i zadławień.

Już w kwietniu rozpocznie się cykl szkoleń z pierwszej pomocy w łódzkich szkołach. Obecnie rozpoczyna się konkurs, który wyłoni realizatorów zajęć. Jednocześnie kursy dla seniorów prowadzone będą w Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora przy ul. Szpitalnej. Wydawnictwa bezpłatnie rozdawane będzie w szkołach oraz dostępne we wszystkich miejscach, gdzie seniorzy na co dzień uczestniczą w organizowanych przez miasto imprezach. Koszt realizacji programu to 60 tysięcy złotych.

UM Łódź

o autorze

Redakcja