Kilka dni temu w województwie małopolskim zakończyło się formowanie Powiatowych Plutonów Zaopatrzenia Wodnego OSP. Jest to efekt prac rozpoczętych w ubiegłym roku.
Głównymi założeniami operacyjnymi dla każdego z PPZW OSP było zapewnienie możliwości zbudowania magistrali wodnej składających się z dwóch linii węży W-110 o długości min. 300 mb, posiadanie bufora wodnego o pojemności min. 10 m3, osiągnięcie wydatku wodnego min. 4000 litrów/minutę. Dodatkowo należało opracować system szybkiego rozwijania linii W-110 w oparciu o przyczepy, quady i pojazdy terenowe. W chwili obecnej nadal trwa rozwój zdolności PPZW OSP, a “rekordziści” mogą obecnie zbudować bufor wodny o pojemnościach ponad 40 m3, oraz możliwość zbudowania magistrali wodnej z linii W-110 o dł. ponad 1000 mb – wyjaśnia Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie.
Obecnie każda małopolska komenda ma do dyspozycji Pluton Zaopatrzenia Wodnego OSP.
W siedemnastu powiatach uzyskano odpowiednie zgody na dysponowanie Plutonów do zdarzeń na terenie województwa, większość z nich to tzw. ‘pomoc sąsiedzka’. Ponadto osiem Plutonów włączono w struktury Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego.
Jest to pierwsze w kraju rozwiązanie systemowe wprowadzone w skali całego województwa.
foto. KW PSP Kraków