Doszło do poważnego spięcia pomiędzy Komendantem Główny PSP a Związkami Zawodowymi, które działają w Państwowej Straży Pożarnej. Dzisiaj szef MSWiA Joachim Brudziński zażądał wyjaśnień.
Powodem jest forma akcji protestacyjnej strażaków ze Związku Zawodowego Strażaków Florian i NSZZ Pracowników Pożarnictwa. Komendantowi Suskiemu miało się nie spodobać oflagowanie strażnic i samochodów ratowniczo – gaśniczych.
23 lipca wysłał do wszystkich Komendantów Wojewódzkich PSP pismo, w którym zasugerował usunięcie wszystkich flag i banerów. Według Onetu powołał się przy tym na ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.
Uprzejmie przypominam, że symbole Rzeczpospolitej Polskiej (w tym flaga państwowa RP) podlegają szczególnej ochronie prawnej, a obowiązkiem każdego obywatela jest otaczanie ich czcią i szacunkiem – napisał.
Z kolei flagi i banery umieszczone na samochodach ratowniczo – gaśniczych według Komendanta mogą stanowić zagrożenie na strażaków znajdujących się w wozie i innych uczestników ruchu drogowego. Zaznaczył też, że oznakowanie nie jest “elementem stanowiącym części przewidzianego dla tej formacji oznakowania pojazdów”.
W Związkach Zawodowych zawrzało. Przewodniczący związków wysłali do Leszka Suskiego dwa pisma, w pierwszym domagają się cofnięcia dyspozycji o usunięciu flag i banerów, według nich to łamanie uprawnień związków, które wynikają z konstytucji i ustaw. Drugie pismo to opinia prawna sporządzona przez kancelarię związkową.
Po publikacji artykuł Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało oświadczenie.
Szef MSWiA Joachim Brudziński poprosił gen. brygadiera Leszka Suskiego, komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, o wyjaśnienia dotyczące pisma skierowanego do komendantów wojewódzkich. Jednocześnie minister podkreślił, że absolutnie nie ma mowy o jakimkolwiek zabranianiu strażakom umieszczania flag związkowych na budynkach i pojazdach PSP.
Z informacji przekazanej przez komendanta głównego PSP wynika, że pismo dotyczyło jedynie właściwego, zgodnego z przepisami eksponowania flag na budynkach i pojazdach PSP. Chodziło zwłaszcza o zachowanie zasad bezpieczeństwa. Flagi na pojazdach muszą być zawsze przymocowane w taki sposób, aby nie zagrażały bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego i samych strażaków.
Minister Joachim Brudziński zaznaczył, że strażacy – tak samo jak inne służby mundurowe – mają prawo do wyrażania swoich postulatów w akcji protestacyjnej.
Na podstawie Onet.pl