United Rotorcraft przyznał należącej do Lockheed Martin firmie Sikorsky kontrakt na produkcję pięciu nowych śmigłowców S-70 Black Hawk.

Śmigłowce zostaną wyprodukowane przez PZL Mielec, spółkę będącą częścią koncernu Lockheed Martin. Następnie maszyny będą transportowane do firmy United Rotorcraft w Kolorado, która jako jedyna jest uprawniona do modyfikacji Black Hawków do wersji gaśniczej Firehawk.

W ramach modyfikacji pod kadłubem każdej maszyny znajdzie się zbiornik wody o pojemności 3785 litrów wraz z niezbędnym wyposażeniem. Napełnienie zbiornika za pomocą wysuwanego przewodu trwa około minuty, podczas zawisu na wysokości 3 metrów nad źródłem wody.

Śmigłowiec Firehawk szybko staje się w Kalifornii jedną z najbardziej sprawnych i najskuteczniejszych metod gaszenia pożarów z powietrza, atakując miejsca pożarów i gasząc je, zanim wymknął się one spod kontroli – powiedział Larry Alexandre, prezes United Rotorcraft.

Zamówienie będzie realizowane od początku 2022 do połowy 2023 roku. Pierwszą maszynę otrzymają służby ze stanu Kolorado.

Foto. Lockheed Martin

o autorze

Redakcja/Łukasz