W najbliższych latach w Alwerni zostanie wybudowane nowe Muzeum Pożarnictwa, które będzie oddziałem Muzeum — Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec

Na przełomie lutego i marca 2020 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Alwerni zgodziła się żeby zbiory, które znajdują się w obecnym Muzeum przeszły pod opiekę województwa małopolskiego. Później został podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia nowego Muzeum Pożarnictwa jako oddział Muzeum Muzeum — Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec. 

Dzisiaj już wiemy więcej na temat tej ważnej inwestycji. Nowe Muzeum Pożarnictwa zostanie wybudowane w miejscu obecnej hali, w której znajdują się eksponaty.

Będzie to budynek składający się z trzech kondygnacji, na parterze znajdzie się hala na zabytkowe samochody, kasa, toalety i pomieszczenia magazynowe, na pierwszym piętrze zaprojektowano kolejną hale na mniejsze eksponaty, salę dydaktyczną OGNIK, bibliotekę, dwie sale konferencyjne, kawiarnię, a na drugim piętrze dwie sale na ekspozycje, magazyny i pomieszczenia administracyjne.

Budowa prawdopodobnie rozpocznie się w przyszłym roku i będzie realizowana etapowo do 2023 roku.

W budżecie na 2021 rok na budowę Muzeum Pożarnictwa zarezerwowano blisko 2,1 mln zł. Swój wkład mają mieć również środki unijne z Regionalnego Programu  Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

o autorze

Redakcja/Łukasz