Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście kupi dla Portowej Straży Pożarnej nowy statek pożarniczy. Dzisiaj została podpisana umowa na dofinansowanie.

Dzisiaj Centrum Unijnych Projektów Transportowych zawarło umowy z Gminą Miastem Szczecin, Urzędem Morskim w Gdyni i z Zarządem Morskim Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Łączna wartość projektów to ponad 384 mln zł. Unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wyniesie ponad 167 mln zł.

Jednym z projektów jest projekt pod nazwą „Zakup statku pożarniczego dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Spółka Akcyjna”, w ramach umowy otrzyma on dofinansowanie w wysokości 1,8 mln zł, natomiast wartość całkowita to 36,6 mln zł. Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2021 roku.

Statek pożarniczy, który trafi do Portowej Straży Pożarnej będzie miał na celu prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczych, zabezpieczanie akwenu portowego przed pożarem, ochronę przeciwpożarową i asystę, np. gazowców w granicach portu Szczecin i Świnoujście.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście rozstrzygnął już przetarg na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu dla projektu. Kolejnym krokiem będzie zamówienie publiczne na wykonanie lub zakup statku.

Będzie to trzecia tego typu jednostka we flocie Spółki. Obecnie w Szczecinie cumuje Strażak-24, w Świnoujściu zaś Strażak-26.

Foto. W. Basałygo

o autorze

Redakcja/Łukasz