Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu przeprowadzili się do nowej strażnicy. 20 maja oficjalnie zmienił się adres komendy.

Nowa siedziba bytomskiej straży pożarnej została wybudowana przy ulicy Łużyckiej na terenie, który kilka lat temu należał do kopalni ‘Centrum’.

Składa się ona z trzech segmentów:

Segment A – trzykondygnacyjny budynek Komendy Miejskiej z zintegrowanym stanowiskiem kierowania, salą sztabową, pomieszczeniami biurowymi i pomieszczeniem WZK Urzędu Miejskiego.

Segment B – dwukondygnacyjny budynek Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z halą garażową na 18 stanowisk, szatniami, salami wykładowymi, warsztatem aparatów ODO, magazynami itp.

Segment C – jednokondygnacyjny budynek z przeznaczeniem na pomieszczenie techniczne i wieża.

Budowa pochłonęła ponad 24 miliony złotych, środki w większości pochodziły z budżetu państwa w ramach programu modernizacyjnego. 2,2 mln zł dołożył również wojewoda śląski, a Urząd Miasta przekazał 150 tysięcy złotych na wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego.

Do tej pory strażacy wyjeżdżali do zdarzeń ze strażnicy przy ulicy Strażackiej, która powstała w 1904 roku i jest w złym stanie technicznym.

Foto. KM PSP Bytom 

o autorze

Redakcja/Łukasz