Ponad 120 podkarpackich strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych uczestniczyło w ćwiczeniach „Kolbuszowa 2021”.  Manewry odbyły się w czwartek, 17 czerwca na terenie powiatu kolbuszowskiego.

Ćwiczący mierzyli się z szeregiem zadań ujętych w dwóch epizodach:

  1. W gospodarstwie agroturystycznym znajdującym się w bliskim sąsiedztwie kompleksu leśnego dochodzi do zaprószenia ognia przez przebywającą tam grupę wczasowiczów. Drewniana konstrukcja budynków oraz zwarta zabudowa powodują szybkie rozprzestrzenianie się pożaru na kolejne obiekty, a w konsekwencji zapalenie się lasu. Brak opadów deszczu oraz długotrwała susza sprzyja bardzo szybkiemu rozwojowi pożaru, który obejmuje dużą powierzchnię. W wyniku powstałego zdarzenia poszkodowanych zostaje trzech turystów oraz dwoje właścicieli gospodarstwa agroturystycznego.
  2. Najprawdopodobniej w wyniku niedostosowania prędkości do panujących warunków drogowych dochodzi do zderzenia autobusu z czterema samochodami osobowymi. Autobusem podróżują kierowca i pięciu pasażerów. Autobus przewraca się na prawy bok i przygniata przodem tył samochodu osobowego (w pojeździe znajduje się kierowca i pasażer) oraz dachem dociska samochód osobowy do bariery dźwiękochłonnej (w pojeździe znajduje się kierowca). W tył autobusu uderza i wbija się pod niego trzeci samochód (w pojeździe znajduje się kierowca). Czwarty samochód uczestniczący w zdarzeniu uderza w słup napowietrznej linii energetycznej, powodując zerwanie przewodów będących pod napięciem

Razem ze strażakami w manewrach uczestniczyli funkcjonariusze Policji, ratownicy PCK, oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Kolbuszowa i powiatowego zarządzania kryzysowego.

Celem ćwiczeń było doskonalenie organizacji działań ratowniczych podmiotów KSRG oraz instytucji współdziałających z systemem podczas realizacji zadań wynikających ze specyfiki zaistniałych zagrożeń powstałych na obszarze powiatu.

Ćwiczenia obserwowali: poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków Zbigniew Chmielowiec, podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec wraz zastępcą st. bryg. Andrzejem Marczenią, przedstawiciele samorządu powiatu kolbuszowskiego na czele ze starostą Józefem Kardysiem oraz przedstawiciele służb i instytucji uczestniczących w manewrach.

Manewry zostały zorganizowane przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej PSP w Kolbuszowej oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie.

Opracowanie: bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie
Zdjęcia: KW PSP w Rzeszowie

o autorze

Redakcja/Łukasz