W środę 15 maja w Białymstoku zostały przeprowadzone ćwiczenia pod kryptonimem „TRASA NIEPODLEGŁOŚCI 2019”.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w wyniku nagłego zatrzymania krążenia kierowcy autobusu komunikacji miejskiej na Alei Niepodległości na wysokości ul. Św. Jerzego dochodzi do zderzenia autobusu z trzema autami osobowymi. Jeden z samochodów osobowych przebijając bariery drogowe wpada do niezabezpieczonego wykopu o głębokości 6 m. Autobus wraz z pozostałymi samochodami osobowymi uczestniczącymi w zdarzeniu przewraca się na bok i pozostaje w pasie jezdni.

Celem było praktyczne sprawdzenie i doskonalenie możliwości potencjału ratowniczego powiatu białostockiego w zakresie prowadzenia działań ratowniczych w trakcie katastrof w ruchu lądowym oraz kierowania i koordynacji działań prowadzonych przez służby ratownicze oraz podmioty współdziałające wzakresie ratowania życia, zdrowia i środowiska podczas zdarzenia masowego na przykładzie zdarzenia drogowego z udziałem autobusu komunikacji miejskiej oraz kilku samochodów osobowych na obwodnicy południowej miasta Białystok – poinformowała Komenda Miejska PSP w Białymstoku.

W ćwiczeniach udział wzięły wydzielone siły i środki z Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych KM PSP Białystok, Ochotnicze Straże Pożarne w Zabłudowie i Lewickich, Zespoły Ratownictwa Medycznego, Policja, Przedstawiciele Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku oraz Przedstawiciele Budimex S. A. w Warszawie. W rolę pozorantów wcielili się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego – Centrum Szkół Mundurowych.

Foto. KM PSP Białystok

o autorze

Redakcja/Łukasz