Osiem defibrylatorów trafiło do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu bartoszyckiego. Uroczyste przekazanie odbyło się 18 stycznia w Komendzie Powiatowej PSP w Bartoszycach.

Dzięki decyzji Starostwa Powiatowego w Bartoszycach udało się zakupić osiem defibrylatorów Zoll AED Plus, wartość jednego urządzenia to około 7400 złotych. Wyposażone są w elektrodę mierzącą jakość resuscytacji: tempo i głębokość uciskania klatki piersiowej. Urządzenie udziela również porad głosowych do poprawy czynności ratowniczych.

Trafiły do jednostek OSP w Sępopolu, Górowie Iławeckim, Kamińsku, Pieszkowie, Bezledach, Galinach, Wojciechach i Sątopach-Samulewie. Wszystkie są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

Automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED) od pewnego czasu to już standard w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych. Wykorzystywane są w reanimacji osób poszkodowanych między innymi w wypadkach komunikacyjnych. Wysyłając impuls elektryczny pobudza akcję serca takiej osoby.

Foto. powiat bartoszycki

o autorze

Redakcja/Łukasz