Kilka dni temu do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęła interpelacja grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości w sprawie dezubekizacji władz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Dla przypomnienia, dezubekizacja to działania mające na celu pozbawienie przywilejów byłych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa PRL.

Treść interpelacji:

Szanowny Panie Ministrze!

Rząd RP przeznacza coraz to większe środki finansowe dla Ochotniczych Straży Pożarnych, które winny wydatkować te środki tylko zgodnie z ich przeznaczeniem. Jako członek OSP od wielu lat bezsprzecznie stwierdzam, że, niestety, w OSP stworzył się skamieniały układ, w którym od dziesiątek lat do władz OSP wybierane są przeważnie te same osoby.

Dopuszczani są też inni, ale tylko wtedy, gdy dają gwarancję, że zostaną wchłonięci w ten praktycznie zamknięty układ. Najgorszym w tym wszystkim jest to, że w strukturach gminnych czy powiatowych a nawet wojewódzkich i krajowych są osoby, które były albo same albo przez swych członków rodzin związane ze służbami bezpieczeństwa PRL.

Panie Ministrze!

Czy rozważy Pan możliwość zmian przepisów prawnych, które wyeliminowałyby z władz OSP byłych funkcjonariuszy bezpieczeństwa PRL i ich tajnych współpracowników?

Z poważaniem

Pod interpelacją podpisało się pięciu posłów Prawa i Sprawiedliwości: Jerzy Gosiewski, Adam Ołdakowski, Krzysztof Maciejewski, Zbigniew Biernat, Waldemar Olejniczak.

Zgodnie z przepisami odpowiedź na interpelację jest udzielana w formie pisemnej nie później niż w terminie 21 dni od dnia otrzymania interpelacji.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl