Na początku roku do komend i szkół Państwowej Straży Pożarnej trafiły drony zakupione przez Komendę Główną PSP.

Postępowanie przetargowe zostało przeprowadzone w drugiej połowie 2018 roku, wygrały dwie firmy: aeroMind i Dilectro. Przedmiotem była dostawa bezzałogowych platform latających przeznaczonych do wykorzystania w trakcie akcji ratowniczo – gaśniczych wraz z oprzyrządowaniem, które będą uzupełnieniem funkcjonalności samochodów dowodzenia i łączności wykorzystywanych w PSP, posiadających możliwość bezprzewodowej transmisji bieżącego obrazu wysokiej rozdzielczości w relacjach miejsca prowadzenia działań ratowniczych – sztab akcji – stanowiska kierowania PSP.

Firma aeroMind z Poznania za ponad 290 tysięcy złotych dostarczyła Państwowej Straży Pożarnej piętnaście dronów Yuneec Typhoon H520 z serii Typhoon H, każdy jest wyposażony w kamerę E90, która posiada czujnik 1*CMOS z rozdzielczością 20 megapikseli. Obiektyw wykonany został ze szkła i zapewnia kąt widzenia 90º. Wideo rejestrowane jest w 4K przy 60fps, obraz na żywo przesyłany jest do stacji naziemnej ST16S w jakości 720p. z 5.8GHz.

Z kolei firma Dilectro z Warszawy dostarczyła jedenaście czterowirnikowych dronów DJI Matrice 200. Wyposażone są w dwie kamery: termowizyjną DJI Zenmuse XT2 z sensorem o rozmiarze piksela 17 μm generującym obraz wysokiej czułości 50 mK dostępny w dwóch rozdzielczościach 640 x 512 lub 336 x 256 i ultra zoom DJI Zenmuse Z30 z 30-krotnym zoomem optycznym i 6-krotnym cyfrowym. Wartość tej części zamówienia to 1 mln 233 tys. zł brutto.

Po dwa drony trafiły do komend PSP w województwach: dolnośląskim, lubelskim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim oraz Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie i Szkoły Podoficerskiej w Bydgoszczy.

Foto. materiały producentów

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl