Związek OSP RP postawił na swoim i na początku maja w centrum Warszawy czekają nas dwie uroczystości związane z obchodami Dnia Strażaka.  

Wszystko zaczęło się w marcu od decyzji Wojewody Mazowieckiego, który nie wyraził zgody na zorganizowanie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Sprawę szeroko opisały media i dotarła do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego. Polecił on Komendantowi Głównemu PSP zaproszenie Prezesa ZOSP RP Waldemara Pawlaka i wszystkich strażaków-ochotników na Centralne Obchody Dnia Strażaka, które odbędą się 5 maja.

Wszystko wskazywało, że sprawa jest zamknięta. Tak się jednak nie stało, Zarząd OSP RP po decyzji wojewody zwrócił się do stołecznego Ratusza o wskazanie godnego miejsca na swoje obchody.

Wybór padł na plac Zamkowy. 4 maja w Dzień Strażaka odbędzie się uroczystość odznaczenia zasłużonych strażaków-ochotników i uhonorowania jednostek, które w tym roku obchodzą 100-lecie istnienia. Informację potwierdziła nam rzeczniczka prasowa Związku.

– Jeśli tak się stanie, to wspaniała wiadomość. OSP nie może być kwiatkiem do kożucha! – powiedział kilka dni temu w rozmowie z Faktem poseł PSL, Paweł Bejda, będący jednocześnie członkiem zarządu OSP w województwie łódzkim.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl