13 października obchodzimy w Polsce Dzień Ratownictwa Medycznego. Wniosek w sprawie wprowadzenia ustawą Dnia Ratownictwa Medycznego został wystosowany przez Polskich Kawalerów Maltańskich.

Święto zostało ustanowione w 2006 roku ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym. 13 października 2006 r. w Wyszkowie odbyły się pierwsze krajowe obchody Dnia Ratownictwa Medycznego.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 roku w ramach Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne funkcjonowało  581 zespołów ratownictwa medycznego (o 4 więcej niż przed rokiem), z czego 1 238 podstawowych i 343 specjalistycznych, 21 lotniczych zespołów ratownictwa medycznego i 239 szpitalnych oddziałów ratunkowych.

W ubiegłym roku zespoły ratownictwa medycznego zrealizowały prawie 2,8 mln wyjazdów/wylotów na miejsce zdarzenia, w tym 77,9% stanowiły wyjazdy do domu pacjenta

Patronem ratownictwa medycznego jest błogosławiony Gerard – szczególna postać w historii ratownictwa medycznego. Działał w XI wieku w Jerozolimie, tworząc wspólnotę rycerską, która zaangażowała się w niesienie pomocy pielgrzymom i kupcom zmierzającym z Europy do Jerozolimy. Rycerze z tej wspólnoty, nazywani później Rycerzami Szpitala św. Jana z Jerozolimy, budowali wzdłuż szlaku pielgrzymkowego hospicja, które były pierwszymi stacjami ratownictwa medycznego w świecie zachodnim.

Ratownikom medycznym życzymy wszystkiego najlepszego! 🙂

 

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl