13 października obchodzimy w Polsce Dzień Ratownictwa Medycznego. Wniosek w sprawie wprowadzenia ustawą Dnia Ratownictwa Medycznego został wystosowany przez Polskich Kawalerów Maltańskich.

Święto zostało ustanowione w 2006 roku ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym. 13 października 2006 r. w Wyszkowie odbyły się pierwsze krajowe obchody Dnia Ratownictwa Medycznego.

W Polsce pracuje od 10 do 13 tysięcy ratowników medycznych.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 r. w ramach Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne funkcjonowało 1519 zespołów ratownictwa medycznego (490 specjalistycznych i 1029 podstawowych). Pomocy medycznej udzielały również lotnicze zespoły ratownictwa medycznego z 21 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz 226 szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR). Z systemem współpracowało 160 izb przyjęć oraz 13 centrów urazowych. Zespoły ratownictwa medycznego udzieliły świadczeń zdrowotnych w miejscu zdarzenia ponad 3,2 mln osób.

Patronem ratownictwa medycznego jest błogosławiony Gerard – szczególna postać w historii ratownictwa medycznego. Działał w XI wieku w Jerozolimie, tworząc wspólnotę rycerską, która zaangażowała się w niesienie pomocy pielgrzymom i kupcom zmierzającym z Europy do Jerozolimy. Rycerze z tej wspólnoty, nazywani później Rycerzami Szpitala św. Jana z Jerozolimy, budowali wzdłuż szlaku pielgrzymkowego hospicja, które były pierwszymi stacjami ratownictwa medycznego w świecie zachodnim.

Foto. Grzegorz Pitek

o autorze

Redakcja/Łukasz