Jak co roku w ostatnią niedzielę kwietnia swoje święto mają psy ratownicze. W polskich służbach pracuje prawie dwa tysiące psów, z czego około stu czworonogów z ważnymi uprawnieniami to ratownicy w straży pożarnej.

Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego został ustanowiony w 2008 roku przez Międzynarodową Organizację Psów Ratowniczych (IRO).

Psy ratownicze posiadają różne specjalności. W Polsce jest to specjalność gruzowiskowa i terenowa, dodatkowo ustalone zostały dwie klasy, klasa 0 uprawnia do kontynuowania szkolenia i przystąpienia do egzaminu i klasa I uprawniająca do uczestniczenia w akcjach ratowniczych.

Czworonożni ratownicy na co dzień pełnią służbę w Specjalistycznych Grupach Poszukiwawczo – Ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej, jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych w których funkcjonują GPR / GRS oraz cywilnych grupach poszukiwawczo – ratowniczych.

Obecnie w szeregach Państwowej Straży Pożarnej 15 psów posiada uprawnienia w specjalności poszukiwawczej terenowej, których zadaniem jest odnajdywanie osób zaginionych w lasach lub innych rozległych terenach, natomiast 14 psów posiada specjalność gruzowiskową wykorzystywaną do poszukiwań osób w katastrofach budowlanych, naturalnych czy też po zamachach terrorystycznych.

Foto. Łukasz Rutkowski

 

 

 

 

 

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl