Kilka dni temu przeprowadzona została inspekcja gotowości operacyjnej Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego ‘ŻURAW’ i Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej ‘NIDZICA’.

Inspekcja rozpoczęła się od zaalarmowania Grup i przyjazdu do wyznaczonego punktu koncentracji, w tym przypadku był to plac Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej PSP w Olsztynie. Następnie po sprawdzeniu dokumentacji, znajomości rozmieszczenia sprzętu, wiedzy teoretycznej, przemieszczono się do Dywit na ćwiczenie praktyczne inspekcji.

Inspekcja składa się z trzech założeń:

Pierwszym złożeniem było dokonanie uniesienia na minimum 30 cm od ziemi, zbiornika cysterny kolejowej. Podniesienie elementu miało się odbyć z wykorzystaniem żurawia samojezdnego SCDz50. W pierwszej kolejności Dowódca SGRT polecił wykonać podkop pod cysterną, aby stworzyć możliwość przeciągnięcia zawiesi pasowych pod cysterną. Ze względu na przemarznięty gliniasty grunt i związane z tym trudności, Dowódca polecił zastosować dwie wysokociśnieniowe poduszki pneumatyczne, z obustronną  stabilizacją klinami schodkowymi. Po uniesieniu cysterny przeciągnięto pod nią zawiesia pasowe, a następnie podczepiono pod trawers i rozpoczęto podnoszenie obiektu. Po uniesieniu cysterny na żądaną wysokość, została ona opuszczona.

Drugie założenie polegało na wsparciu działań poszukiwawczych realizowanych przez SGPR Nidzica, w zakresie przeszukania gruzowiska i przeprowadzenia prac geofonem, tj.: przemieszczania się z sensorami po gruzowisku.

Trzecie założenie polegało na ręcznym prowadzeniu odgruzowania i wydobycia poszkodowanego uwięzionego w gruzowisku.

Po wykonaniu wszystkich zadań gotowość operacyjną obu grup oceniano jako dobrą.

Foto. KW PSP Olsztyn

o autorze

Redakcja/Łukasz