Z roku na rok Polacy coraz chętniej przy składaniu zeznania podatkowego decydują się przekazać 1 procent podatku na organizację pożytku publicznego. W jaki sposób wesprzeć daną jednostkę OSP? Odpowiadamy!

Deklaracja PIT 37 jest najpopularniejszą deklaracją podatkową składaną w typowych przypadkach, kiedy pracownik, zleceniobiorca, emeryt czy rencista rozlicza swoje jedyne źródła przychodów rocznych, dlatego będziemy opierać na tym druku.

Podstawą do wyplenienia formularza jest PIT-11, który otrzymujemy o pracodawcy. Kiedy już wypełnimy wszystko jak trzeba – szczegółową instrukcję można znaleźć w Internecie – przechodzimy na stronę czwartą.

W części J czyli Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji OPP wpisujemy numer wpisu danej organizacji do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Jeśli wypełniamy PIT na komputerze kwota powinna automatycznie się pojawić.

My zachęcamy Was wszystkich do przekazywania swojego 1 proc. bezpośrednio jednostce OSP, mamy wtedy pewność, że cała suma trafi do druhów, którzy zakupią niezbędny sprzęt.

Wyszukiwarkę organizacji znajdziecie >TUTAJ<

Po wypełnieniu części J przechodzimy do części K – Informacje uzupełniające.

Tutaj wpisujemy nazwę jednostki lub organizacji, której chcemy pomóc. Obok znajduje się okienko Wyrażam zgodę. Jeśli zostanie zaznaczone organizacja otrzyma nasze imię, nazwisko i adres. Nie jest to obowiązkowe.

To wszystko. Teraz możemy podpisać PIT i dostarczyć do Urzędu Skarbowego.

W 2017 roku organizacje pożytku publicznego zdecydowała się wesprzeć połowa podatników. Wśród jednostek OSP najwięcej otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Łętowni – ponad 100 tysięcy złotych, na drugim miejscu znalazła się jednostka  OSP Konstantynów Łódzki – 38 537,80 zł, a na trzecim OSP Stare Miasto – 27 123,60 zł.

Jeden procent. Polacy wspierają OSP

 

Foto. Sebastian Komorowski

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl