Mońki to miasto liczące ponad 10 tysięcy mieszkańców, położone jest w centralnej części województwa podlaskiego. Na co dzień nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwa Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza zlokalizowana przy ulicy Mickiewicza.

Obecnie dowódcą Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej jest mł. bryg. Tomasz Siemieniuk. W KP PSP pełnią w służbę 42 osoby, z czego 30 w systemie zmianowym 24/48. Do dyspozycji mają między innymi:

Średni samochód ratowniczo – gaśniczy Renault Midlum 220.14 dCi wyposażony w zbiornik wody o pojemności 2500 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 250 litrów i autopompę o wydajności 2400 litrów na minutę. Jest to wóz pierwszowyjazdowy w jednostce.

Średni samochód ratowniczo – gaśniczy z modułem ratownictwa technicznego MAN TGM 15.290. Posiada zbiornik wody o pojemności 2500 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 250 litrów, autopompę o wydajności 2500 litrów na minutę. Do jednostki trafił w 2011 roku zastępując lekki samochód ratownictwa technicznego Renault Mascott.

Ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy Scania G420 wyposażony w zbiornik wody o pojemności 8000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 800 litrów i autopompę o wydajności 6000 litrów na minutę. Został zakupiony za milion złotych w ramach Programu Transgraniczego Litwa-Polska.

Samochód specjalny MAN TGL 12.240 z podnośnikiem o wysokości roboczej 25 metrów.

Ponadto Komenda Powiatowa dysponuje lekkimi samochodami operacyjnymi Opel Instygnia i Opel Astra, lekkim samochodem kwatermistrzowskim Ford Custom oraz lekkim samochodem rozpoznawczo-ratowniczym Nissan Navara.

W Komendzie Powiatowej w Mońkach mieści się sala edukacyjna ,,Ognik”.

SGRW-N

Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza w Mońkach współtworzy wspólnie z Jednostką Ratowniczo – Gaśniczą w Grajewie Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego BIEBRZA, która realizuje poziom gotowości operacyjnej A.

W skład grupy z monieckiej jednostki wchodzi 9 strażaków, którzy posiadają odpowiednie przeszkolenia oraz lekki samochód ratownictwa wodnego Mercedes Benz Sprinter z wyposażeniem i łódź motorowa.

Według danych Podlaskiej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w 2018 roku na terenie powiatu monieckiego odnotowano 474 zdarzenia.  

Zdjęcia wykonał Łukasz Rutkowski. 

 

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl