Akcja charytatywna #GaszynChallenge to bez wątpienia będzie jedno z najważniejszych wydarzeń 2020 roku. Strażacy z całego kraju ‘pompują’ i wspierają dzieciaki cierpiące na rdzeniowy zanik mięśni (SMA).  

Wszystko zaczęło się od małego Wojtusia, który cierpi na SMA. Jego rodzice zorganizowali w serwisie siepomaga.pl zbiórkę na terapię genową lekiem Zolgensma, przez wielu uważany jest za najdroższy lek na świecie. Cel zbiórki – ponad 9 milionów złotych.

W pomoc rodzinie włączyli się druhowie z OSP Gaszyn, którzy wymyślili #GaszynChallenge. Zasady są bardzo proste, osoby lub instytucje nominowane muszą wykonać 10 pompek, wpłacić minimum 5 zł na rzecz chorego dziecka lub w łatwiejszej wersji nie zrobić pompek, ale wpłacić minimum 10 zł. Każdy, kto ukończy wyzwanie nominuje kolejne przynajmniej 3 osoby lub instytucje.

Akcja okazała się sukcesem, bardzo dużym sukcesem. W ostatnim czasie nie ma dnia, żeby w internecie nie pojawił się film z ‚pompującymi’ strażakami. ‚Pompują’ druhowie OSP, strażacy Państwowej, Wojskowej, a nawet Lotniskowej Straży Pożarnej. Do akcji włączyły się również inne służby i instytucje.

Cel został osiągnięty! Udało się zebrać wymaganą kwotę na terapię dla Wojtusia, według stanu na godzinę 11 ponad 244 tysięcy darczyńców wpłaciło już blisko 10 mln 93 tys. zł.

Co dalej?

Akcja trwa dalej, strażacy wrzucają drugi bieg i ‚pompują’ dla kolejnych chorych dzieciaków. Środków na leczenie potrzebuje jedenaście dzieciaków cierpiących na SMA.

Każde województwo może ‚pompować’ dla wybranego dziecka:

województwo dolnośląskie i opolskie

województwo zachodniopomorskie i lubuskie

województwo pomorskie i podkarpackie

województwo wielkopolskie i śląskie

województwo pomorskie, małopolskie i lubelskie

województwo mazowieckie i świętokrzyskie

województwo kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, łódzkie

województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie

województwo mazowieckie i podlaskie

województwo zachodniopomorskie i lubelskie

województwo warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie

o autorze

Redakcja/Łukasz