3 października w ramach przygotowań do szczytu klimatycznego ONZ Śląska Komenda Wojewódzka PSP przeprowadziła ćwiczenia w katowickim „Spodku”.

Scenariusz ćwiczeń składał się czterech epizodów: pożar dachu Spodka, zabezpieczanie i przeszukiwanie gruzowiska z udziałem ratowników z psami, wydobycie osób poszkodowanych i udzielenie im kwalifikowanej pierwszej pomocy, ewakuacja osoby z dachu budynku przy użyciu specjalistycznego sprzętu do ratownictwa wysokościowego oraz zabezpieczenie próbki niezidentyfikowanej substancji.

Celem ćwiczeń było między innymi zapoznanie się strażaków z charakterystyką obiektów, w których odbędzie się COP, doskonalenie taktyki działań ratowniczo-gaśniczych na poziomie podstawowym i specjalistycznym oraz sprawdzenie systemu łączności.

W działania zaangażowano dziewiętnaście zastępów straży pożarnej, w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego ‘KATOWICE PIOTROWICE’, Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza ‘JASTRZĘBIE ZDRÓJ’ i Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego ‘RADZIONKÓW’.

Ćwiczenia obserwował Śląski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Kleszczewski oraz oficerowie z komendy wojewódzkiej i komend powiatowych/miejskich PSP przewidziani do udziału w zabezpieczeniu szczytu klimatycznego.

Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, Katowice 2018 odbędzie się w dniach 3-14 grudnia 2018 r. Weźmie w niej udział około 18 tysięcy osób z całego świata.

Foto. KW PSP Katowice

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl